Niemieccy żołnierze dyskryminowani za orientację seksualną dostaną "symboliczne zadośćuczynienie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Ćwiczenia niemieckich żołnierzy. Materiał archiwalny
Ćwiczenia niemieckich żołnierzy. Materiał archiwalnyBundeswehr
wideo 2/6
Ćwiczenia niemieckich żołnierzy. Materiał archiwalnyBundeswehr

Bundestag przyjął w czwartek ustawę, zgodnie z którą niemieccy żołnierze w służbie czynnej i w stanie spoczynku, którzy doświadczyli dyskryminacji w wojsku ze względu na swoją orientację seksualną, otrzymają odszkodowanie. Ustawa unieważnia także wyroki sądów wojskowych za akty homoseksualne.

Ustawa o rehabilitacji uchwalona w czwartek wieczorem przez Bundestag obejmuje żołnierzy LGBTI Bundeswehry i Narodowej Armii Ludowej z czasów NRD.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Poszkodowani otrzymają symboliczną kwotę 3000 euro. Minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer powiedziała, że jest to "tylko symboliczne zadośćuczynienie", ale też "znak naszego głębokiego żalu".

"To jasno pokazuje, że bierzemy odpowiedzialność [za czyny z przeszłości – przyp. red.] i że Bundeswehra jest dziś bardziej otwarta i tolerancyjna" – napisała na Twitterze szefowa niemieckiego resortu obrony. 

Unieważnienie wyroków za homoseksualizm

Ustawa unieważnia wyroki sądów wojskowych, w których żołnierze byli skazywani za akty homoseksualne. Odszkodowania otrzymają również osoby, które ze względu na swoją orientację seksualną zostały zwolnione, nie awansowały, były degradowane lub którym nie powierzano odpowiedzialnych obowiązków.

Ćwiczenia niemieckich żołnierzyBundeswehr/Christian Thiel

Do 1969 roku akty homoseksualne były uznawane w Republice Federalnej Niemiec za przestępstwo. W pierwszych latach istnienia Bundeswehry, powstałej w 1955 roku, homoseksualni żołnierze musieli się liczyć z degradacją lub zwolnieniem ze służby. Później mogli pozostać w siłach zbrojnych, ale nie powierzano im już obowiązków dowódczych. Przepis uchylono dopiero w 2000 roku. Z tego powodu uchwalona w czwartek ustawa o rehabilitacji obejmuje tylko przypadki dyskryminacji sprzed lipca 2000 roku.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Bundeswehr/Christian Thiel