Niemcy wytną wirus HIV

Aktualizacja:
 
Naukowcy twierdzą, że ich odkrycie może być przełomemtvn 24

Opracowana przez niemieckich genetyków nowatorska metoda walki z infekcją HIV daje szanse na rzeczywiste wyleczenie.

Czy będzie możliwe całkowite wyleczenie AIDS? Tak - sądzą naukowcy, którzy chcą usuwać wirusowy materiał genetyczny z ludzkich komórek. Przełomowe osiągnięcie jest dziełem naukowców z Instytutu Maksa Plancka Biologii Molekularnej i Genetyki w Dreźnie. W najnowszym wydaniu magazynu "Science" opisują oni, jak udało im się zaprojektować enzym, który atakuje wirusa HIV wewnątrz zarażonych komórek. Pomysłu nie sprawdzono jeszcze na ludziach, lecz jedynie na komórkach zainfekowanych HIV w probówce.

Dziś celem leczenia pacjentów z AIDS jest spowolnienie postępów choroby. Choć nie można mówić o wyleczeniu (pewna ilość wirusów pozostaje w organizmie chorego), stosowane obecnie terapie znacznie przedłużają życie chorych.

- Dostępne dziś metody leczenia koncentrują się na blokowaniu wnikania wirusów do wnętrza komórki oraz hamowaniu działania ich enzymów - napisali niemieccy specjaliści: Indriani Hauber oraz Frank Buchholz. Nie pozwalają one jednak trwale usunąć śmiercionośnych wirusów organizmu.

Jednym z powodów jest to, że HIV potrafi połączyć swój materiał genetyczny z ludzkim DNA (czyli dokonuje integracji, aby przejąć kontrolę nad produkcją białek. W ten sposób zaatakowana komórka produkuje kolejne kopie wirusa.

Do tego HIV potrafi na pewien czas wstrzymać produkcję swoich kopii ("uśpić komórkę), a przez to uniknąć odkrycia i zniszczenia obecnie stosowanymi lekami.

Niemieccy genetycy opracowali jednak enzym o nazwie Tre, który nie tylko rozpoznaje fragmenty DNA wprowadzone przez wirusa, ale również je wycina. Jak wynika z danych prezentowanych w "Science", enzym Tre usunął wirusa z zainfekowanych ludzkich komórek po zaledwie trzech miesiącach.

"Najważniejszym, i zapewne najtrudniejszym, zadaniem będzie opracowanie skutecznego i bezpiecznego sposobu aplikowania tych enzymów i upewnienie się, że działają bez negatywnych efektów ubocznych - napisała Indrani Sakar. - Niemniej osiągnięte przez nas rezultaty pokazują, że ten pomysł jest realistyczny i może się stać podstawą do stworzenia w przyszłości skutecznej terapii przeciw HIV.

Sami naukowcy przyznali jednak, że do wykorzystania tego pomysłu w pracy klinicznej droga jeszcze daleka.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: tvn 24