Świat

Niemcy szukają ochotników do walki z ebolą

Świat


Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen zaapelowała w poniedziałek do żołnierzy i cywilnych pracowników Bundeswehry, aby zgłaszali się na ochotnika do udziału w walce z epidemią eboli w Afryce Zachodniej. Wcześniej rząd przeznaczył 17 mln euro na pomoc.

W wydanym w poniedziałek rozkazie dziennym von der Leyen zwróciła się do lekarzy i sanitariuszy, a także techników i pracowników branży logistycznej o udział w walce z epidemią. - Epidemia zagraża nie tylko bezpieczeństwu i stabilności Afryki Zachodniej, lecz staje się coraz bardziej problemem o zasięgu globalnym - napisała szefowa resortu obrony. Jej rzecznik wyjaśnił, że Bundeswehra nie dysponuje specjalistycznymi oddziałami przeznaczonymi do walki z zarazą, dlatego minister liczy na ochotników. Osoby, które zgłoszą się do akcji, przejdą szkolenie specjalistyczne. Mogą też liczyć na dodatkowy żołd. Służba ma być ograniczona czasowo.

Tysiące ofiar wirusa

Niemcy i Francja planują stworzenie mostu powietrznego łączącego oba kraje z Liberią, Gwineą i Sierra Leone. Tą drogą ma być dostarczana pomoc dla mieszkańców terenów objętych epidemią - dziennie 100 ton żywności, środków sanitarnych i innych dóbr dla potrzebujących. W stolicy Senegalu Dakarze zostanie rozmieszczonych 100 niemieckich żołnierzy. WHO odnotowała do poniedziałku 5864 przypadki zachorowania na ebolę. Co najmniej 2811 ludzi zmarło.

Autor: eos//kdj / Źródło: PAP