Świat

Niemcy do sąsiadów: wyłączcie reaktory atomowe, bo nam zagrażają

Świat

Wikipedia | HullieAtom belgia Tihange

Niemiecka minister ds. środowiska naturalnego, ochrony przyrody, budownictwa i bezpieczeństwa reaktorów nuklearnych Barbara Hendrics poinformowała w środę, że zwróciła się do władz belgijskich o tymczasowe wyłączenie dwóch reaktorów jądrowych ze względów bezpieczeństwa.

Chodzi o reaktory Tihange 2 i Doel 3. Berlin prosi o ich wyłączenie "do czasu wyjaśnienia otwartych kwestii dotyczących bezpieczeństwa". Hendricks napisała w oświadczeniu, że wyłączenie tych reaktorów "pokazałoby, iż Belgia poważnie traktuje obawy swego niemieckiego sąsiada".

Agencja Associated Press odnotowuje, że Niemcy, które zamierzają całkowicie odejść od energetyki jądrowej do 2022 roku, są wrażliwe na kwestie bezpieczeństwa elektrowni atomowych poza swymi granicami. M.in. Berlin zwrócił się już do Francji o zamknięcie najszybciej jak to możliwe najstarszej w tym kraju elektrowni atomowej w miejscowości Fessenheim przy granicy z Niemcami.

Niemieckie obawy

Agencja dpa pisze, że w przypadku Belgii Berlin obawia się o stan zbiorników ciśnieniowych tamtejszych reaktorów. W zbiornikach tych pojawiły się rysy. Zwracając się o tymczasowe wyłączenie tych reaktorów Hendricks kierowała się stanowiskiem niemieckiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Reaktorów - poinformował jej resort.

Na początku kwietnia reaktorami Tihange 2 i Doel 3 zajmowała się nowo utworzona niemiecko-belgijska grupa robocza ds. bezpieczeństwa nuklearnego. Niemiecki resort poinformował, że eksperci z obu krajów opowiedzieli się za dalszymi badaniami i że Belgia wystąpiła już z propozycjami w tej sprawie.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Hullie

Pozostałe wiadomości