Tomasz Garrigue Masaryk był pierwszym, Vaclav Havel - ostatnim prezydentem Czechosłowacji. Czesi postanowili, że - symbolicznie - na Zamek praski trumnę z ciałem Havla powiezie zaprzężona w konie historyczna laweta. Dokładnie ta sama, która w 1937 r. wiozła w kondukcie trumnę Masaryka. Rodzina Havla zdecydowała się na kremację ciała. Prawdopodobnie zostanie on pochowany obok swojej pierwszej żony.
Od poniedziałku trumna z ciałem Vaclava Havla wystawiona w dawnym kościele św. Anny na Starym Mieście. Żona Havla, Dagmar na trumnie ułożyła czerwone róże, opasane czarną wstęgą.
Tradycyjny kondukt
Trumna w siedzibie zakładanej przez Havlów fundacji VIZE 97 zostanie do środy. O godz. 10 w środę rozpocznie się jej przewożenie na drugi brzeg Wełtawy, na Hradczany. Pojedzie tam na tej samej konnej, wojskowej lawecie żałobnej, na której przewożono trumnę z ciałem twórcy Czechosłowacji i jej pierwszego prezydenta - Tomasza Garrigue Masaryka. Ma to być - jak mówią organizatorzy pogrzebu - nawiązanie do tradycji pogrzebów głów państw Pierwszej Republiki (Czechowsłowackiej - red.).
Jak poinformowała kancelaria prezydenta Czech, z koszar straży zamkowej odprowadzi ją kondukt pogrzebowy złożony z 600 żołnierzy czeskiej armii i gwardii honorowej, a także rodziny zmarłego i najwyższych przedstawicieli władz państwowych. Jak poinformowała rzeczniczka armii Jana Ruziczkova w hołdzie prezydentowi zostanie oddanych 21 salw armatnich.
Na Hradczanach, od ok. godz. 13 trumna zostanie znów wystawiona na widok publiczny.
Spocznie u boku pierwszej żony i rodziców?
Jak poinformował w telewizji publicznej prymas Czech, praski arcybiskup Dominik Duka, po zaplanowanych na piątek 23 grudnia państwowych uroczystościach żałobnych w katedrze św. Wita na Hradczanach, rodzina zmarłego zabierze ciało i nastąpi pożegnanie w czasie prywatnej ceremonii.
- Na życzenie rodziny, a także z przyczyn technicznych, ceremonia będzie kontynuowana w sali obrzędowej w krematorium i dopiero po świętach nastąpi złożenie urny do grobu - wyjaśnił Duka.
Najbardziej prawdopodobnym miejscem pochówku jest rodzinna krypta Havlów w arkadach kaplicy cmentarza na Vinohradach, gdzie oprócz pierwszej żony prezydenta - Olgi, spoczywają rodzice Vaclava Havla.
Śmierć prezydenta
Legenda czechosłowackiej opozycji antykomunistycznej, pierwszy powojenny niekomunistyczny prezydent Czechosłowacji, a potem Czech Vaclav Havel zmarł w niedzielę w wieku 75 lat w swym wiejskim domu w Hradeczku, na pogórzu Karkonoszy.
Bezpośrednią przyczyną zgonu była niewydolność układu krążenia. Havel czuł się osłabiony od wiosny, kiedy nabawił się poważnego zapalenia górnych dróg oddechowych.
Rząd premiera Petra Necasa przyjął specjalną uchwałę upamiętniającą Havla. Taką samą uchwałę przyjęto po śmierci Masaryka.
Źródło: idnes.cz, lidovky.cz, PAP