Świat

MZS Rosji: Widzimy gotowość Warszawy do dialogu

Świat

TVN24Rosja chce przedłużyć umowę o partnerstwie z UE

- Rosja zamierza przedłużyć istniejącą umowę o partnerstwie z Unią Europejską - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Aleksandr Gruszko. Jak dodał, Rosja odczuła "realną gotowość nowego polskiego rządu do dialogu" i ma nadzieję, że Warszawa przestanie blokować nową umowę z UE.

- Odczuliśmy realną gotowość nowego polskiego rządu do rozwiązywania problemów drogą dialogu. Widzimy gotowość kontynuowania dialogu w sprawie tarczy antyrakietowej i faktycznego zajęcia się kwestią tzw. polskiego mięsa - podkreślił wiceszef rosyjskiego MSZ. - Jesteśmy zadowoleni, że zwyciężył zdrowy rozsądek i sprawy te odpolityczniono - dodał.

Gruszko wyraził też nadzieję, że doprowadzi to do zmiany polskiego stanowiska w kwestii rozpoczęcia pracy nad nową umową o partnerstwie z UE i szybko zaczną się na ten temat rozmowy. Przypomniał jednocześnie, że istniejącą umowę o partnerstwie "można co roku przedłużać i tak zamierzamy działać".

Według wiceszefa rosyjskiego MSZ, blokując rozmowy na temat nowej umowy Rosja-UE "Polska dała negatywny przykład". - Jesteśmy za tym, aby istniała konkurencja, ale bez dyskryminacji. Inaczej dojdzie do tego, że stanowisko Unii Europejskiej wobec Rosji będzie określane nie przez strategiczne pojmowanie tego, jak będziemy współdziałać, a przez sumę chwilowych interesów członków UE - stwierdził Gruszko. - Mamy co zaproponować Unii Europejskiej, lecz nie próbujemy tworzyć "pakietów", które przeszkadzają i hamują współpracę - dodał.

Weto za embargo Poprzedni rząd w Polsce zablokował w listopadzie 2006 roku negocjacje o nowym porozumieniu o partnerstwie i współpracy pomiędzy Unią a Rosją, gdy Moskwa rok wcześniej wprowadziła embargo na import polskiego mięsa.

W pierwszej połowie grudnia ministrowie rolnictwa Polski i Rosji porozumieli się w Moskwie w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga na polskie mięso. Strona rosyjska uzależniła wznowienie handlu mięsem od podpisania memorandum po spotkaniu ekspertów weterynaryjnych. Memorandum zostało podpisane 19 grudnia.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24