Świat

Musharraf może opuścić Pakistan

Świat

Wikipedia | Antonio Cruz/ABrMusharraf może wyjechać

Pervez Musharraf, były prezydent Pakistanu oskarżony m.in. ws. zabójstwa Benazir Bhutto, może opuścić Pakistan i odlecieć do Dubaju. Sąd zgodził się na wypuszczenie go z aresztu domowego.

W sierpniu Musharraf został formalnie oskarżony w sprawie zabójstwa jego politycznej rywalki, byłej premier Benazir Bhutto, która zginęła w zamachu podczas wiecu politycznego w grudniu 2007 r. Zdaniem prokuratury Musharraf, wówczas prezydent, nie zapewnił jej wystarczającego bezpieczeństwa.

Ciążą na nim także inne zarzuty, m.in. w sprawie śmierci Akbara Bugtiego, jednego z przywódców plemiennych w niestabilnej prowincji Beludżystan, który zginął z rąk sił rządowych w 2006 r., a także w sprawie bezprawnej wymiany całego składu Sądu Najwyższego w 2007 r.; w zmienionym składzie sąd oddalił wnioski opozycji kwestionujące jego wybór na prezydenta.

Na początku września policja w Islamabadzie postawiła mu też zarzuty w sprawie˙śmierci muzułmańskiego duchownego, który zginął w 2007 r. podczas szturmu sił bezpieczeństwa na meczet. Radykalny duchowny Abdul Rashid Ghazi był wśród grupy islamskich konserwatystów zbuntowanych przeciwko rządowi, którzy zabarykadowali się w Czerwonym Meczecie w Islamabadzie. Po ośmiu dniach oblężenia armia przypuściła szturm na świątynię. Oprócz Ghaziego, głównego mułły meczetu, w szturmie zginęło ponad 100 osób.

Wrócił, ale bez sukcesu

Rząd chce ponadto, by Musharraf był sądzony przed parlamentem za zdradę stanu, której miał się dopuścić, zawieszając w 2007 r. pakistańską konstytucję i wprowadzając stan wyjątkowy. Musharraf, przywódca wojskowego zamachu stanu z 1999 r. i prezydent państwa w latach 2001-2008, po zrzeczeniu się urzędu w 2008 r. wyjechał z Pakistanu. Do kraju wrócił w marcu, aby wziąć udział w majowych wyborach parlamentarnych, do których nie został jednak dopuszczony. Obecnie przebywa w areszcie domowym.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Antonio Cruz/ABr