Świat

Mułła Krekar groził minister. Spędzi pięć lat w więzieniu

Świat


Założyciel kurdyjskiej radykalnej islamskiej grupy terrorystycznej mułła Krekar został skazany na pięć lat więzienia w Norwegii za groźby wobec byłej minister tego kraju. Udowodniono mu również zastraszanie trzech innych osób.

Mułła został uznany za winnego grożeniu byłej minister rządu lokalnego i rozwoju regionalnego Ernie Solberg, która podpisała decyzję o jego wydaleniu w 2003 roku. Podejrzewany był wtedy o zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Krekar został również skazany za grożenie trzem Kurdom mieszkającym w Norwegii, którzy spalili Koran. Mułła podejrzewany jest o powiązania z Al-Kaidą oraz przewodzenie grupie terrorystycznej. Skazany zastrzega jednak, że nie jest już związany z Ansar al-Islam od 2002 roku. Będzie chciał odwołać się od wyroku.

Mułła z nakazem deportacji

Mułła Krekar jest założycielem radykalnej organizacji Ansar al-Islam, która głównie działa w północnym Iraku. Uważana jest przez ONZ i USA za organizację terrorystyczną. W 2006 roku mułła został również wciągnięty przez ONZ na listę osób, które są związane z Al Kaidą.

Krekar ze względów bezpieczeństwa w dalszym ciągu pozostaje w Norwegii mimo nakazu deportacji. Mułła przybył do Norwegii razem z rodziną jako uchodźca w 1991 roku. Wtedy też został mu przyznany status uchodźcy.

Źródło: BBC News