Świat

MSZ zapowiada odwołanie konsula w Monako aresztowanego ws. zabójstwa milionerki

Świat

Polski skandal w Monako. Konsul zlecił zabójstwo teściowej?
tvn24Wojciech J., honorowy konsul we francuskim księstwie, straci swoje stanowisko - zapowiada MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o zamiarze zwolnienia ze stanowiska konsula RP w Monako - Wojciecha J. Polak został aresztowany w poniedziałek w związku z zabójstwem milionerki Helene Pastor, która była jego teściową.

W poniedziałek aresztowano około 20 osób w związku z zabójstwem Helene Pastor na początku maja. Wśród aresztowanych jest jej córka Sylvia oraz konsul honorowy RP Wojciech J.

Rzecznik resortu dyplomacji Marcin Wojciechowski napisał na Twitterze, że MSZ odwoła konsula honorowego RP w Monako "ze względu na utratę nieposzlakowanej opinii".

Według źródeł zbliżonych do śledztwa do zatrzymań doszło w Nicei i Marsylii na południu Francji, a także w Rennes na zachodzie. We wtorek śledczy kontynuowali przesłuchania. Motyw morderstwa nie jest znany. Według informatorów agencji AFP wśród aresztowanych mogą być zleceniodawcy zabójstwa.

Zabójstwo i walka o imperium w tle?

77-letnia Helene Pastor i jej 64-letni kierowca Mohamed Darwich zostali ciężko ranieni z broni palnej 6 maja przed szpitalem w Nicei, gdzie milionerka odwiedzała syna. Mężczyzna uzbrojony w broń myśliwską z obciętą lufą oddał strzały przez okna samochodu, po czym uciekł w towarzystwie wspólnika. Darwich zmarł w wyniku obrażeń 10 maja, a Helene Pastor - 21 maja.

Polski konsul honorowy został zatrzymany przez francuską policjęPadasnieg | Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Pogrzeb najbogatszej kobiety w Monako odbył się w największej dyskrecji 28 maja w obecności księcia Monako Alberta II, najbliższej rodziny i kilku dawnych pracowników.

Jak napisał we wtorek na stronie internetowej serwis Monacolife, atak na milionerkę nosił znamiona operacji amatorskiej, a nie zleconej przez mafię. Francuska policja bada wątek sporu rodzinnego. Według źródeł zbliżonych do śledztwa zabójcę i jego wspólnika zidentyfikowano w ciągu kilku dni od zabójstwa.

Fakt, że aresztowano 19 osób sugeruje, że osoby będące mózgiem operacji korzystały z kolejnych pośredników, aby utrzymać dystans wobec zabójcy - komentują monakijskie media.

Helene Pastor była jedną z dziedziczek monakijskiego imperium budowlanego założonego przez jej włoskiego dziadka i rozwijanego przez ojca, Gildo. Według mediów trzy gałęzie rodu Pastorów mają w posiadaniu 3-4 tys. mieszkań (z łącznej liczby 20 tys.) w liczącym niecałe dwa kilometry kwadratowe powierzchni księstwie. Ich majątek jest wyceniany na ok. 20 mld euro.

Autor: adso/kka/zp / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MonacoLibreDeDroits, CC BY-SA 3.0, twitter.com | Padasnieg