Świat

Minister próbował skompromitować dziennikarza homoseksualnym filmem

Świat


Gruziński wiceminister spraw wewnętrznych, podejrzany o umieszczenie w internecie filmu wideo przedstawiającego w prywatnej sytuacji homoseksualnego dziennikarza, znanego z krytyki wobec władz, został aresztowany - poinformowało w poniedziałek MSW Gruzji.

Dziennikarz Giorgi Paresaszwili jest znany z ujawnienia przypadków przejęcia kontroli nad przedsiębiorstwami przez wysokich przedstawicieli rządu. Wiceminister Guela Chwedelidze przyznał się do winy - poinformowało MSW. Szef resortu Irakli Garibaszwili oświadczył jednak w telewizji, że wideo zostało zarejestrowane przez członków poprzedniego rządu, kontrolowanego przez prezydenta Micheila Saakaszwilego.

Szukanie haków

Przedstawiciele nowego gruzińskiego gabinetu premiera Bidziny Iwaniszwilego, od wyborów w październiku 2012 roku skazanego na trudną kohabitację z Saakaszwilim, już wcześniej oskarżali jego administrację o nielegalne śledzenie wpływowych osób. W styczniu prokuratura aresztowała trzech wysokich rangą urzędników ministerstwa obrony Gruzji. Byli oni oskarżeni o filmowanie w tajemnicy w sytuacjach intymnych znanych homoseksualistów, by zmuszać ich potem do współpracy z tajnymi służbami. W Gruzji homoseksualizm jest w dalszym ciągu stygmatyzowany. Saakaszwili, którego druga kadencja kończy się w październiku, oskarża Iwaniszwilego o to, że urządza przeciwko niemu samemu i jego zwolennikom "polowania na czarownice".

Autor: mk/ja/k / Źródło: PAP