Świat

Miliardy na wojny Busha

Świat

Aktualizacja:

Prezydent George W. Bush triumfuje. Wbrew staraniom opozycji otrzyma pieniądze na wojny w Iraku i Afganistanie bez konieczności ustalania terminarza wycofania wojsk USA z Iraku. Senat zadecydował o przyznaniu jego administracji 70 mld dolarów na potrzeby toczących się konfliktów.

Pieniądze te zostały przyznane jako poprawka do ustawy o budżecie 14 resortów rządowych w roku podatkowym 2008. Ustawa początkowo nie obejmowała resortu obrony, którego budżet został uchwalony oddzielnie.

Senat zadecydował o dołączeniu do tej ustawy poprawki mówiącej o 40 miliardach dolarów na wojnę w Iraku, a następnie przegłosował całą ustawę stosunkiem głosów 76 do 17. Zawiodły starania Demokratów, by dalsze fundusze na iracką kampanię powiązać z planem wycofania wojsk USA z tego kraju.

W połączeniu z 30 miliardami przyznanymi w poniedziałek na potrzeby działań w Afganistanie daje to sumę umożliwiającą prezydentowi skuteczne prowadzenie wojny na obu frontach w pierwszych miesiącach 2008 roku.

Administracja George'a Busha nie zgadza się na ustalenie wiążącego terminarza wycofania wojsk - prezydent stoi na stanowisku, że powinno to zależeć wyłącznie od sytuacji w Iraku. Zagroził zawetowaniem każdej ustawy zawierającej taki harmonogram.

ALX

Źródło: PAP, Reuters, IAR, TVN24