Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła zadowolenie z wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, nazywając go "pełnym pasji, przekonanym i przekonującym Europejczykiem". Podkreśliła jego zasługi dla relacji polsko-niemieckich.
- Zasługą Tuska jest poprawa niemiecko-polskich stosunków, które dawno nie były tak bliskie jak obecnie - powiedziała Merkel. - Polska i Tusk osobiście przyczynili się w dużym stopniu do przezwyciężenia podziału Europy - dodała niemiecka kanclerz. - Europa stoi obecnie przed wielkimi wyzwaniami - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu, odnosząc się do konfliktu na Ukrainie. Zdaniem niemieckich mediów Tusk należy do polityków, którym Merkel ufa. Jak pisała niemiecka prasa, Merkel była jednym z europejskich polityków mocno popierających kandydaturę polskiego premiera. Jak pisze agencja dpa, bardziej wstrzemięźliwie Merkel odniosła się do desygnowania Włoszki Federiki Mogherini na szefową unijnej dyplomacji. - Cieszę się na współpracę - powiedziała.
"Proeuropejskie kwalifikacje" Tuska
Z kolei przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schulz napisał komunikat, w którym gratuluje Tuskowi wyboru na szefa Rady, a włoskiej minister spraw zagranicznych Federice Mogherini - nominacji na szefową unijnej dyplomacji. - Rządy Tuska w Polsce w ciągu ostatnich siedmiu lat uczyniły ten kraj silniejszym i bogatszym. Polska gospodarka rosła nawet wtedy, gdy wszystkie inne gospodarki UE weszły w recesję. Jego proeuropejskie kwalifikacje nie budzą wątpliwości - oświadczył Schulz. - Biorąc pod uwagę jego doświadczenie i wrażliwość, jestem przekonany, że Tusk znajdzie się w odpowiednim miejscu, by przyczynić się do rozwiązania kryzysu na granicach UE i zapewnić wiarygodny głos na scenie międzynarodowej, demonstrując, iż marką Europy jest jedność - dodał szef europarlamentu.
Trudne zadanie Mogherini
Komentując nominowanie Mogherini Schulz zauważył, iż Europa "będzie potrzebować wszelkich umiejętności i energii", by czynić postępy w czasie, gdy porządek międzynarodowy traci stabilność. - UE bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje silnej, spójnej i strategicznej polityki międzynarodowej - wskazał. Decyzje w sprawie wysokich stanowisk w UE zapadły w sobotę na unijnym szczycie w Brukseli. Tusk obejmie swą nową funkcję 1 grudnia na 2,5 roku. Będzie także przewodniczył szczytom strefy euro. Mogherini przejmie obowiązki 1 listopada, gdy kadencję rozpocznie nowa Komisja Europejska.
Autor: dln/tr / Źródło: PAP