Hamas uwolnił kolejnych zakładników

Źródło:
PAP
Otaczali ją uzbrojeni i zamaskowani terroryści. Tak przebiegało uwolnienie jednej z izraelskich zakładniczek
Otaczali ją uzbrojeni i zamaskowani terroryści. Tak przebiegało uwolnienie jednej z izraelskich zakładniczek Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/4
Otaczali ją uzbrojeni i zamaskowani terroryści. Tak przebiegało uwolnienie jednej z izraelskich zakładniczek Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Hamas uwolnił w sobotę dwóch kolejnych izraelskich zakładników porwanych 7 października 2023 roku. Kontrolująca Strefę Gazy organizacja ma wypuścić tego dnia jeszcze jednego uprowadzonego. W zamian Izrael zwolni 90 palestyńskich więźniów. W przyszłym tygodniu mają się rozpocząć negocjacje warunków drugiej fazy umowy, zakładającej wprowadzenie trwałego rozejmu.

W Chan Junus na południu Strefy Gazy Hamas uwolnił 54-letniego Ofera Kalderona i 35-letniego Jardena Bibasa. Mężczyźni zostali przekazani Czerwonemu Krzyżowi, a następnie izraelskiej armii, która przewiozła ich już do Izraela. Trzeci porwany, który ma zostać wypuszczony, to 65-leni Keith Siegel.

Uprowadzeni spędzili w Strefie Gazy 484 dni. Kalderon, który ma podwójne izraelsko-francuskie obywatelstwo, został porwany wraz z dwójką nastoletnich dzieci z ich domu w kibucu Nir Oz. Syn i córka Kalderona wrócili do kraju podczas krótkiej wymiany w listopadzie 2023 r.

Z tego samego kibucu bojownicy Hamasu porwali także całą rodzinę Bibasów: Jardena, jego żonę Sziri i dwoje małych dzieci - Ariela i Kfira. Według władz izraelskich los ich oraz matki "wzbudza poważne obawy", ale nie potwierdziły one informacji Hamasu o tym, że cała trójka nie żyje.

Izrael ma zwolnić 90 palestyńskich więźniów. Wśród nich ma być dziewięć osób odsiadujących karę dożywotniego pozbawienia wolności oraz 81 skazanych na długoletnie wyroki.

Czwarta runda wymiany

To czwarta runda wymiany izraelskich zakładników na palestyńskich więźniów, przeprowadzana w ramach zawieszenia broni obowiązującego od 19 stycznia. Wymiana jest realizowana w ramach obowiązującego od 19 stycznia zawieszenia broni w Strefie Gazy. Według umowy w pierwszej fazie wstrzymania walk, trwającej do początku marca, ma dojść do wymiany w sumie 33 porwanych na około 1900 palestyńskich więźniów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dwudziestoletnia żołnierka uwolniona po 482 dniach

Palestyńskie ugrupowania terrorystyczne uwolniły też w czwartek pięciu Tajlandczyków. Ich wypuszczenie zostało wynegocjowane osobno, a obywateli Tajlandii nie wliczano do grupy osób odzyskujących wolność w ramach umowy o rozejmie.

Izrael wypuszcza kolejne grupy Palestyńczyków ALAA BADARNEH/PAP/EPA

Atak Hamasu na Izrael

Rządzący Strefą Gazy Hamas napadł 7 października 2023 r. na Izrael, zabijając około 1200 osób i porywając 251. W Strefie Gazy wciąż więzionych jest 84 z nich. Według izraelskiej armii co najmniej 34 osoby z tej grupy nie żyją.

Atak był początkiem trwającej ponad 15 miesięcy wojny, w której zginęło przeszło 47 tys. mieszkańców Strefy Gazy. Palestyńskie terytorium jest zrujnowane, panuje w nim kryzys humanitarny, a większość z 2,1 mln mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami.

Zawieszenie broni, oprócz wstrzymania walk i wymiany jeńców, zakłada też m.in. stopniowe wycofywanie się wojsk izraelskich ze Strefy Gazy, umożliwienie Palestyńczykom powrotu do ich miejscowości i zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej.

W przyszłym tygodniu mają się rozpocząć negocjacje warunków drugiej fazy umowy, zakładającej wprowadzenie trwałego rozejmu.

Autorka/Autor:asty,js/tok

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ABIR SULTAN/EPA/PAP