Świat

Masz 16 lat? Idź w kamasze!

Świat

Aktualizacja:
TVN24W Moskwie do rejestru wojskowego wpisani zostaną 16-latkowie

Burmistrz Moskwy podpisał rozporządzenie, dzięki któremu do ewidencji wojskowej wpisani zostaną urodzeni w 1992 roku. Oznacza to, że w niedługim czasie szeregi rosyjskiej armii będą zapełniać 16-letni chłopcy.

- Podpisałem rozporządzenie, zgodnie z którym do 10 grudnia do wojskowej ewidencji mają zostać wpisani 16-latkowie, którzy mogą służyć w rosyjskiej armii - powiedział w poniedziałek dla rosyjskiej agencji Interfaks Jurij Lużkow. Zgodnie z nakazem burmistrza do 25 listopada do wojskowej komisji mają wpłynąć listy chłopców z moskiewskich szkół średnich. Od stycznia do marca chłopcy ci będą stawali przed komisją wojskową.

Po szkole średniej do wojska

Warto zaznaczyć, że wcześniej Ministerstwo Obrony miało na oku uczniów, jednak wtedy była mowa o 18-latkach. Zgodnie z nowym prawem po uzyskaniu świadectwa w szkole średniej uczniowie mogą już na następny dzień zostać wpisani do rejestru wojskowego.

Nowa Ustawa o Obowiązku Służby Wojskowej weszła w życie 1 stycznia 2008 roku. Okres służby wojskowej w Rosji trwa teraz 12 miesięcy.

Źródło: newsru.com, AP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24