Świat

Marcinkiewicz chwali Tuska

Świat

Marcinkiewicz chwali Tuska
tvnMarcinkiewicz chwali Tuska

- W moim przekonaniu polityka zagraniczna została zmieniona w kierunku bardzo dobrym - były premier Kazimierz Marcinkiewicz w programie "Teraz My" na antenie TVN chwalił dyplomację rządu Donalda Tuska.

- Wcześniej polityka zagraniczna była chaotyczna. Zagraniczni dyplomaci nie wiedzieli, do czego Polska zmierza - kontynuował Marcinkiewicz dodając, że teraz kierunki polityki zagranicznej zostały te same, ale sposób i metody jej prowadzenia się zmieniły.

Komu kibicuje Marcinkiewicz?

Czy za czasów premierowania Marcinkiewicza dochodziło do spięć na linii rząd - prezydent Lech Kaczyński? - Ja jeździłem na wszystkie szczyty i nigdy nie miałem wytycznych od prezydenta - mówił były premier, zaznaczając, że "jeśli chodzi o politykę europejską to jest to absolutnie polityka rządowa".

Kazimierz Marcinkiewicz dodał, że Rady Gabinetowe wyglądały podobnie jak za kadencji DOnalda Tuska. Natomiast swoje relacje z Lechem Kaczyńskim określił jako "koleżeńskie i partnerskie".

Były premier uchylił się od odpowiedzi, czy w konflikcie premiera z prezydentem kibicuje rządowi Donalda Tuska: - Kibicuję Polsce - odpowiedział popularny "premier z Gorzowa", zapowiadając, że we wtorek spotka się premierem. Rozmawiać mają jednak jedynie o planach działalności w Polsce Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, którego Marcinkiewicz jest jednym z dyrektorów.

Marcinkiewicz o "cieniasach" (TVN24)
Marcinkiewicz o "cieniasach" (TVN24)

Z Londynu Polska wygląda inaczej

Kazimierz Marcinkiewicz w "Teraz My" próbował ocenić pierwsze sto dni rządu PO-PSL. - W niektórych sprawach nastąpiły znaczące zmiany - mówił. Podkreślił, że prawdziwą politykę rządu i jej zgodność z założeniami programowymi przedstawianymi w kampanii poznaje się po ustawie budżetowej. - A obecna ustawa została uchwalona przez poprzedni rząd - podkreślił były polityk PiS.

Prowadzący program przypomnieli, że gdy Marcinkiewicz był premierem, nazwał "gabinet cieni" Platformy Obywatelskiej "cieniasami". - Niewielu z „cieniasów” weszło do obecnego gabinetu Donalda Tuska - dyplomatycznie wykręcił się obecny dyrektor EBOR, dodając: - Dziś zmieniłem punkt widzenia. Z Londynu Polska wygląda inaczej.


Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn