Przebrani za myśliwych napadli na wioskę. Zabili dziesiątki osób


Uzbrojeni mężczyźni zabili we wtorek 37 osób we wsi Koulogon w Mali - poinformował w oświadczeniu rząd. W regionie tym dochodzi do wielu aktów przemocy na tle etnicznym. Według rządu Mali z powodów konfliktów na tym tle w 2018 roku zginęły setki osób.

Według informacji przekazanych przez rząd napastnicy zaatakowali wieś Koulogon w regionie Mopti, znajdującym się w centralnej części kraju, około godziny 5 rano lokalnego czasu (6 czasu polskiego).

Ofiarami byli przedstawiciele grupy etnicznej Fulbe (Fulanie). Rząd poinformował, że wśród zabitych były dzieci.

Rząd Mali dodał, że sprawcy ataku ubrani byli w tradycyjne stroje myśliwych Dozo.

Atak przed modlitwą

Przemoc, do jakiej dochodzi pomiędzy ludami Fulbe a rywalizującymi społecznościami, pogarsza już i tak bardzo niski poziom bezpieczeństwa w Mali. Tereny pustynne w centralnej części tego kraju wykorzystywane są jako bazy dla dżihadystów.

Moulage Guido, burmistrz miasta Bankass położonego najbliżej Koulogon stwierdził, że atak został przeprowadzony przed pierwszym wezwaniem na noworoczną modlitwę.

Burmistrz zdradził też, że część miejscowości zamieszkują Dogonowie, etniczna grupa powiązana z myśliwymi Dozo.

Konflikty etniczne

W Mali dochodzi do wielu starć na tle etnicznym, a kraj znajduje się w głębokim kryzysie.

W styczniu 2012 roku Tuaregowie wywołali rebelię w północnej części kraju, ogłosili secesję i powołanie Republiki Azawadu. Dwa miesiące później wojsko malijskie pod dowództwem kapitana Amadou Sanogo dokonało zamachu stanu, obalając oskarżanego o korupcję prezydenta Amadou Toumani Toure. Natomiast w czerwcu 2012 r. część północnego Mali opanowali związani z Al-Kaidą dżihadyści, którzy prowadzili walki zarówno z MNLA, jak i z wojskiem malijskim.

Rozpoczęta w grudniu 2012 roku ofensywa dżihadystów na stolicę Mali, Bamako, doprowadziła do francuskiej interwencji zbrojnej, znanej pod nazwą Operacji Serwal. Wojska francuskie, wsparte przez żołnierzy kilku krajów afrykańskich, w tym przede wszystkim Czadu, rozbiły dżihadystów i doprowadziły do względnej stabilizacji, która pozwoliła na przeprowadzenie wyborów latem 2013 roku. Od kwietnia 2013 r. w Mali przebywają też wojska ONZ (MINUSMA).

Choć Mali jest trzecim w Afryce eksporterem złota oraz głównym producentem bawełny, znajduje się na 14. miejscu od końca na liście rozwoju cywilizacyjnego, Human Development Index.

Zamach w Mali. 37 zabitych
Zamach w Mali. 37 zabitychGoogle Maps

Autor: akr, asty, mm/adso / Źródło: reuters, pap

Raporty: