Ławrow: zwalanie winy za podsłuchy na Rosję to odwracanie uwagi

Siergiej Ławrow skomentował polską aferę taśmową
Siergiej Ławrow skomentował polską aferę taśmową
tvn24
tvn24Siergiej Ławrow skomentował polską aferę taśmową 

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow określił jako "zwalanie winy na Rosję" formułowane w Polsce sugestie, że za nielegalnie nagranymi rozmowami polskich polityków, ujawnionymi przez tygodnik "Wprost", stoją rosyjskie służby specjalne.

Ławrow mówił o tym w nadanym w sobotę wywiadzie dla rosyjskiej telewizji państwowej Rossija. Zapis wywiadu został też opublikowany na stronie internetowej MSZ Federacji Rosyjskiej. - Na kogoś trzeba "zwalić". Powstała niezręczność obowiązkowo musi być na kogoś "zwalona" dla odwrócenia uwagi - oświadczył rosyjski minister.

Sikorski to "realista polityczny"

Mianem "realisty politycznego" określił szef rosyjskiej dyplomacji polskiego ministra spraw zagranicznych, odnosząc się do treści jednej z podsłuchany rozmów - Radosława Sikorskiego z byłym ministrem finansów Jackiem Rostowskim, w której ten wypowiedział się m.in. na temat relacji polsko-amerykańskich.

Zapytany, czy zgadza się z uwagami Sikorskiego na temat "natury wzajemnych stosunków między Polską i USA", Ławrow odparł: - Nie zanurzałem się głęboko w materię relacji między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Nie mogą powiedzieć, jak tam wszystko konkretnie się odbywa. Szef MSZ Rosji oświadczył, że Moskwa "jest zainteresowana, aby Unia Europejska miała dobre stosunki z Rosją, USA i innymi partnerami, ale by decyzje podejmowała samodzielnie, kierując się swoimi fundamentalnymi interesami - jak obecnie ma to miejsce w różnych sferach, w tym w negocjacjach na temat transatlantyckiego i inwestycyjnego partnerstwa". Wśród nagrań ujawnionych przez "Wprost" jest rozmowa Sikorskiego z Rostowskim. W opublikowanym stenogramie Sikorski mówi m.in., że "polsko-amerykański sojusz jest nic nie warty", a nawet "szkodliwy, bo stwarza w Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa".

[object Object]
Sąd postanowił, że Marek Falenta ma odbyć karę 2,5 roku więzieniatvn24
wideo 2/35

Autor: kg//kdj / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości