Kuba: "początek przełomu"


Pierwszy od dziesięciu lat kongres Krajowego Związku Pisarzy i Artystów Kuby (UNEAC) ocenił jako "początek przełomu" reformy nowego prezydenta Raula Castro, które są przyznaniem, że "nie można budować na dogmatach".

Alfredo Guevara, były dyrektor Kubańskiego Instytutu Sztuki i Przemysłu Kinematograficznego (ICAIC), jako przykład tego "przedpotopowego dogmatyzmu ideologicznego" wskazał programy kubańskiego radia i telewizji, które określił jako "ogłupiające i nacechowane niebywałą ignorancją".

Kuba znajduje się w przełomowym momencie swej historii i nie tylko uznaje się błędy przeszłości, ale znosi się dotkliwe ograniczenia. Eusebio Leal, historyk

Wśród tych likwidowanych ograniczeń Leal wymienił dotyczące takich "prostych spraw", jak sprzedaż telefonów komórkowych i komputerów, a także "spraw zasadniczych", jak posiadanie ziemi przez rolników.

- Zaczyna się rozdzielać ziemię państwową i przestano się obawiać, że ktoś się wzbogaci dzięki ciężkiej pracy - powiedział Leal, który podczas obrad wystąpił także w obronie honoru tych Kubańczyków, którzy - jak jego własne dzieci - wyemigrowali z Kuby.

Zakazy z powodu ubóstwa

W imieniu władz przemawiał na kongresie jeden z wiceprezydentów Kuby Carlos Lage, który dostosowując się do tonu debaty wystąpił przeciwko "bezsensownym zakazom, podwójnej moralności, prasie, która nie odzwierciedla naszych realiów" i utrzymywaniu "zdeformowanej infrastruktury".

Lage usprawiedliwiał trwające zbyt długo zakazy "ubóstwem kraju" i koniecznością utrzymywania "gospodarki stanu wojny" wskutek trwającej od blisko pół wieku blokady wyspy.

Będą zagraniczne filmy

W ostatnim dniu kongresu ogłoszono, że telewizja uruchomi w tym półroczu szósty kanał, który ma się różnić od innych tym, że będzie nadawał całą dobę zagraniczne filmy.

Od 21 marca na Kubie wprowadzono do wolnej sprzedaży objęty dotąd ścisłym racjonowaniem sprzęt elektryczny i elektroniczny, m.in. komputery, sprzęt wideo i telewizory.

Sprzedawcy liczą na rekordowe zyski
Sprzedawcy liczą na rekordowe zyskiSprzedawcy liczą na rekordowe zyskiTVN24

Kubańczycy zyskali także swobodny dostęp do wszystkich hoteli, które dotąd zarezerwowane były wyłącznie dla cudzoziemskich turystów.

Reformy Castro

Reformy zapoczątkowane przez prezydenta Raula Castro po objęciu przez niego urzędu prezydenta 24 lutego, w związku z chorobą brata, Fidela Castro, mają przede wszystkim przynieść ożywienie gospodarki.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości