Była asem wywiadu, ulubienicą Churchilla. W Londynie odsłonięto popiersie Polki

Świat

Aktualizacja:
Krystyna Skarbek pracowała dla brytyjskiego wywiadu w czasie II wojny światowejTVN24
wideo 2/5

W Londynie uhonorowano Polkę, agentkę brytyjskiego wywiadu z czasów II wojny światowej, Krystynę Skarbek. W siedzibie organizacji Ognisko Polskie we wtorek odsłonięto jej popiersie z brązu.

"Dzisiaj uczciliśmy pamięć o Krystynie Skarbek, odkrywając wykonane na specjalne zlecenie popiersie w [siedzibie - red.] Ogniska. Wielkie podziękowania - napisali na Twitterze we wtorek wieczorem przedstawiciele Ogniska Polskiego.

Popiersie wykonał artysta rzeźbiarz Ian Wolter.

"Jej historia jest niesamowita"

Brytyjski dziennik "Guardian" pisze, że uroczystość zorganizowała pisarka Clare Mulley, prywatnie żona Iana Woltera, autorka biografii Skarbek pod tytułem "Kobieta szpieg".

- Była wspaniałą kobietą, to niedorzeczne, że nie jest lepiej znana - powiedziała Mulley. - Nie zamierzam odbierać czegokolwiek innym kobietom i mężczyznom, którzy służyli [w czasie II wojny światowej - red.]. Wszystkie ich historie są fantastyczne, ale jej historia jest niesamowita. Nie została upamiętniona w sposób, jaki powinna - dodała.

Jedna z najwybitniejszych agentek

Krystyna Skarbek to Polka pracująca w czasie II wojny światowej dla brytyjskiego SOE - Special Operations Executive (Kierownictwa Operacji Specjalnych). Posługiwała się pseudonimem Christine Granville.

Była jedną z najwybitniejszych agentek wywiadu w historii.

Podziwiać miał ją sam premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, który - jak twierdzi córka Churchilla Sarah - nazywał Skarbek swoim "ulubionym szpiegiem".

Autor: pk\mtom / Źródło: Guardian. tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Imperial War Museums