"Koszmar senny". Węgrzy zaniepokojeni Brexitem


O koszmarze sennym i kryzysie w związku z brytyjskim referendum piszą w sobotę media węgierskie, podkreślając, że należy z niego wyciągnąć naukę i starać się znaleźć teraz jak najlepsze wyjście z zaistniałej sytuacji.

"To, co się stało, jest oczywiście koszmarem sennym. Przede wszystkim dlatego, że pokazuje defekty funkcjonującej demokracji. Pokazuje, jak można na ołtarzu interesów politycznych poświęcić interesy całego kraju, a nawet kontynentu. Państwa członkowskie Unii, w tym oczywiście Węgry, muszą z tego wyciągnąć nauki" – pisze prawicowy "Magyar Nemzet".

Gazeta ocenia, że Londyn nigdy nie był organiczną częścią UE i jako "swoisty koń trojański" wzmacniał lub osłabiał integrację europejską, ale bez niego koncepcja silnej Europy stoi pod dużym znakiem zapytania.

"Jeśli tak na to spojrzeć, to Unia może wreszcie zagrać czystymi kartami i nie należy wylewać zbyt wielu łez w związku z tą (brytyjską) decyzją. (...) Należy patrzeć do przodu i z tego punktu widzenia każdy podobny szok może być tylko pomocny" – pisze dziennik, podkreślając, że należy przeanalizować, jakie problemy w funkcjonowaniu unijnego systemu spowodowały taki, a nie inny wynik referendum.

"Magyar Nemzet" ocenia, że Brexit jest szansą, która może wzmocnić europejską integrację i sprawić, że UE będzie skuteczniej działać.

Cameronowi nie wyszło

Dziennik "Magyar Idoek" pisze, że David Cameron miał dobry pomysł, ale jego realizacja powiodła się bardzo źle. "Chciał zbudować silny i zjednoczony kraj i silną i zjednoczoną Unię Europejską. A jaki jest wynik? Między mieszkańcami wielonarodowego królestwa nigdy jeszcze nie było tak głębokich podziałów (...)" – czytamy.

Gazeta podkreśla, że nikt dotąd nie występował ze wspólnoty europejskiej, więc nikt nie wie, z czym się taki krok wiąże pod względem prawnym, ani jakie ma on konsekwencje.

"Powiedzmy to wyraźnie: mamy kryzys. A jeśli Unia Europejska jest w czymś zła, to właśnie w reagowaniu na kryzysy. Bez Zjednoczonego Królestwa jest w istocie ułomna. Brexit może się łatwo zamienić w domino, bo wszystkie 28 państw ma takie same prawa" – pisze "Magyar Idoek".

Dziennik podkreśla jednak, że Brytyjczycy pokazali, iż nie potrafią być niewolnikami i chociaż można się smucić albo złościć z powodu wyniku referendum, to dużo lepiej wyciągnąć z niego naukę.

"Nie tylko Brytyjczycy nie mogą być niewolnikami, nikt nie powinien się tak czuć. Unia Europejska powstała nie po to, by swoim istnieniem pobudzać ruchy niepodległościowe, a jednak tak się stało" – pisze gazeta. Jej zdaniem brytyjskie referendum to bardzo bolesny policzek dla UE, "który może jednak obudzić i poruszyć tę wspólnotę państw, że dalej tą drogą iść nie sposób".

"Droga do piekła jest wybrukowana dobrymi intencjami"

"Bye, bye, London!" – pisze dziennik "Nepszabadsag". Jego zdaniem "od piątku rano świat, Europa i Węgry są już inne - słabsze, biedniejsze i gorsze".

"To powiedzenie jest na czasie: droga do piekła jest wybrukowana dobrymi intencjami. 17 410 742 osób głosujących na wystąpieniem chciało w przyszłości większej wolności, kwitnącej gospodarki i silniejszego kraju. Dostaną coś wręcz przeciwnego" – pisze gazeta.

Według dziennika porzuconej Europie będzie trudno zdławić chęć zemsty, a jeśli to się uda, nastąpi wieloletnie targowanie się. "W dodatku gdy Bruksela – czytaj: Berlin i Paryż – będą się kłócić, kto ile razy może odwiedzać dzieci i z kim zostanie pies, nie jest pewne, czy zostanie jej dość energii na nieuniknione reformy. A nie jest to błahy dylemat, czy odpowiedzią na kryzys ma być ściślejsza współpraca, czy też luźniejsze więzi. Ci, którzy podzielają ten drugi pogląd, jak na przykład węgierski premier, stracili teraz najważniejszego towarzysza broni" – czytamy.

Nawiązując do "wolnościowej" retoryki premiera Viktora Orbana, "Nepszabadsag" pisze, że on i Nigel Farage "nie zrobili nic szczególnego, a wręcz przeciwnie, wybrali łatwiejszą drogę: podkręcić, a potem wykorzystać nastroje". "Jeśli z przebiegu wydarzeń wyciągną wniosek, że trik działa, a więc należy go wzmocnić, może to mieć tragiczne konsekwencje" – ostrzega gazeta.

Prasa podkreśla też, że referendum wprawiło w niepokój Węgrów mieszkających w Wielkiej Brytanii, siejąc niepewność co do ich przyszłości. Zwraca również uwagę, że Węgrzy są także żywotnie zainteresowani podejmowaniem nauki w Zjednoczonym Królestwie.

Autor: dln / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mno.hu/nol.hu

Tagi:
Raporty: