W Paryżu w czterech z 27 ujęć wody służby sanitarne wykryły koronawirusa. Woda z nich, choć niezdatna do picia, używana jest między innymi do mycia ulic francuskiej stolicy.
Woda niezdatna do picia z wykrytym koronawirusem pochodzi z Sekwany i kanału Ourcq. Używana jest do mycia stołecznych ulic i podlewania ogrodów czy wykorzystywana jest w fontannach, które są obecnie nieczynne. Po wykryciu wirusa w próbkach wody miasto zablokowało zanieczyszczone ujęcia.
Paryski ratusz zapewnia, że stołeczna sieć wodociągowa jest bezpieczna i nadal można pić wodę z kranu bez ryzyka dla zdrowia. Sieć wody pitnej jest odseparowana od sieci wody niezdatnej do picia – oświadczyła w stacji BFM TV przedstawicielka władz miasta ds. polityki zdrowia Anne Souyris. Przyznała, że zanieczyszczenie wody pitnej "byłoby katastrofą dla Paryża".
Agencja zdrowia: nie udowodniono, że woda może być źródłem zakażeń koronawirusem
Agencja zdrowia regionu Ile-de-France podkreśla, że w badaniach naukowych nie udowodniono, iż koronawirus utrzymuje się w wodzie, a woda może być źródłem zakażeń tym patogenem.
W poniedziałek francuskie władze poinformowały, że liczba śmiertelnych przypadków wśród zakażonych koronawirusem przekroczyła 20 tysięcy. Bilans pokazuje liczbę 20 265 zmarłych, u których wykryto SARS-CoV-2.
Źródło: PAP, Reuters