Komisja Europejska sprawdza, czy jest podatna na inwigilację


Po doniesieniach o szpiegowaniu Unii Europejskiej przez amerykański wywiad szef Komisji Europejskiej Jose Barroso nakazał doraźne kontrole zabezpieczeń przed inwigilacją w budynkach instytucji oraz systemie komunikacji - poinformowała rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen.

Podkreśliła ona na konferencji prasowej, że ważniejsze budynki KE i sieci komunikacyjne są regularnie kontrolowane poda kątem ewentualnej inwigilacji. - W świetle nowych zarzutów przewodniczący Barroso poinstruował odpowiednie służy w KE, by przeprowadzić doraźną kontrolę- poinformowała rzeczniczka.

KE powtórzyła w poniedziałek, że czeka na wyjaśnienia władz USA na temat doniesień o szpiegowaniu przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) UE i krajów członkowskich. "To niepokojące doniesienia i wymagają pełnego wyjaśnienia" - powiedziała Hansen. Dodała, że gdy informacje te zostały opublikowane, KE zwróciła się do Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, by podjąć ten temat z władzami w Waszyngtonie oraz ambasadą USA w Brukseli. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton rozmawiała już o tym z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym.

Zirytowana Unia

- UE oczekuje od swoich partnerów i sojuszników jasności oraz przejrzystości. Tego zatem oczekujemy od Stanów Zjednoczonych w tej sprawie - powiedziała rzeczniczka. Nie odpowiedziała jednak wprost na pytanie, czy zarzuty o szpiegostwo mogą wpłynąć na opóźnienie rozpoczęcia negocjacji umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi; start rozmów planowany jest na przyszły poniedziałek. - Obecnie koncentrujemy się na wyjaśnieniu tych zarzutów i czekamy na informacje od naszych partnerów amerykańskich - powiedziała jedynie Hansen.

Zdaniem ambasadora pełniącej przewodnictwo w UE Litwy Raimundasa Karoblisa strategiczne partnerstwo Unii i USA, w tym planowane negocjacje umowy o wolnym handlu, nie powinno zostać zagrożone wskutek zarzutów o inwigilację. - Potrzebujemy więcej jasności w tej kwestii. Wysocy rangą przedstawiciele UE zadali pytanie amerykańskiej administracji i zdecydowanie musimy otrzymać oficjalne odpowiedzi. Bez wątpienia takie kwestie, jak prawa człowieka, są wartością UE i nie powinny być narażane na szwank przez żaden trzeci kraj. Ale z drugiej strony UE i Stany Zjednoczone są politycznymi sojusznikami i ważnymi partnerami gospodarczymi - podkreślił Karoblis na konferencji prasowej w Brukseli.

- Prawdopodobnie nie wszystkie kwestie mogą być wyjaśnione publicznie, w prasie, ale jest jasne, że musimy rozwiązać ten problem (...). Wierzę, że nam się to uda i nasze strategiczne partnerstwo, włącznie z dążeniem do umowy o wolnym handlu, nie będzie narażone - dodał.

Ostry głos z Unii

Ostrzej na ten temat wypowiedziała się w weekend unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding. - Nie możemy negocjować na temat utworzenia wielkiego transatlantyckiego rynku, jeśli istnieje najmniejsza wątpliwość, że nasi partnerzy prowadzą inwigilację w biurach naszych negocjatorów. Amerykańskie władze powinny usunąć każdą taką wątpliwość - oświadczyła Reding.

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" poinformował w sobotę, że podejmowane w ramach programu PRISM działania wywiadowcze NSA obejmowały również Unię Europejską, w tym zwłaszcza Niemcy. "Der Spiegel" powołał się na częściowo udostępnione mu dokumenty, które przejął informatyk Edward Snowden, zatrudniony do niedawna w będącej partnerem zewnętrznym NSA amerykańskiej firmie komputerowej. Pochodzący z września 2010 roku raport mówi o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE w Waszyngtonie i w nowojorskiej siedzibie ONZ oraz o penetrowaniu ich wewnętrznych sieci komputerowych. Ambasada UE została wyraźnie nazwana przez NSA "celem ataku".

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: