Poroszenko rozmawiał z Putinem o uwolnieniu jeńców

TVN24


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przeprowadził w czwartek drugą w tym miesiącu rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Po raz kolejny poprosił go o uwolnienie Ukraińców znajdujących się w rosyjskich więzieniach i aresztach. Chodzi między innymi o Ołeha Sencowa.

"Szef państwa zaapelował o uwolnienie ukraińskich jeńców, którzy przetrzymywani są w rosyjskich więzieniach i na okupowanych przez nią terytoriach (na Krymie i w Donbasie – red.). Podkreślił również, jak istotne jest dopuszczenie Pełnomocnika ds. Praw Człowieka (Ukrainy – red.) Ludmyły Denysowej na widzenie z Ołehem Sencowem i innymi więzionymi Ukraińcami” – głosi komunikat administracji Poroszenki. Prezydent Ukrainy rozmawiał także z Putinem o realizacji zapisów porozumień mińskich w sprawie Donbasu, które przewidują m.in. wycofanie sprzętu i oddziałów od linii rozgraniczenia w trwającym tam od 2014 konflikcie z prorosyjskimi separatystami. Kolejnym tematem była aktywizacja rozmów w sprawie konfliktu prowadzonych w tzw. formacie normandzkim, który tworzą Ukraina, Rosja, Niemcy i Francja.

Sencow prowadzi głodówkę

Wcześniej Poroszenko rozmawiał z Putinem przez telefon 9 czerwca. Wtedy także poruszono kwestię wymiany więźniów, w tym Sencowa. Ten pochodzący z Krymu filmowiec został aresztowany w Symferopolu w maju 2014 roku, po aneksji półwyspu przez Rosję. W 2015 roku skazano go na 20 lat kolonii karnej za domniemane przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie. Sencow odrzuca te oskarżenia. Reżyser, który przebywa obecnie w kolonii karnej w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym na rosyjskiej Dalekiej Północy, 14 maja ogłosił bezterminową głodówkę z żądaniem uwolnienia Ukraińców znajdujących się w rosyjskich więzieniach.

Autor: js/adso / Źródło: PAP