Kim była Mona Lisa? Otworzyli kryptę, sprawdzą DNA

Świat


Pomimo długich poszukiwań, historycy i naukowcy nadal nie wiedzą, kto tajemniczo uśmiecha się do widzów z obrazu Leonardo da Vinciego. Być może niedługo uda się rozwikłać tę zagadkę. Odpowiedzi mają dostarczyć próbki DNA pobrane z florenckiej krypty.

Naukowcy dostali się do miejsca spoczynku członków rodziny kupieckiej del Giocondo. To do niej prawdopodobnie należała kobieta imieniem Lisa, która pozowała da Vinciemu.

Historyczne śledztwo

Badający sprawę specjaliści chcą pobrać próbki DNA z kości leżących w małej krypcie pod podłogą bazyliki Santissima Annunziata. Aby dostać się do środka badacze wycięli dziurę w posadzce i weszli do środka, jako pierwsze osoby od ponad 300 lat.

Naukowcy mają nadzieję, że w krypcie są szczątki syna Lisy. Pobrane z kości próbki DNA zostaną porównane z próbkami pobranymi z kości trzech kobiet, pochowanych w pobliskim klasztorze. Jedną z nich wytypowano na Lisę, która zmarła tam jako zakonnica w 1542 roku.

Gdy uda się wskazać, która z trzech pochowanych zakonnic (została nią po śmierci męża) jest matką mężczyzny pochowanego w krypcie pod katedrą, wtedy będzie wiadomo, że jest to Lisa del Giocondo z domu Gherardini. Według ustaleń badaczy, to właśnie ona pozowała artyście.

Następnym etapem śledztwa będzie odtworzenie wyglądu głowy kobiety na podstawie jej zachowanej czaszki. Uzyskany efekt zostanie porównany z obrazem wiszącym w Luwrze i być może da ostateczne potwierdzenie tego, że to właśnie jedna z zakonnic pozowała da Vinciemu.

Z Włoch do Francji

Jeden z najsłynniejszych obrazów świata, Mona Lisa Leonarda da Vinci, powstawał przez około 15 lat i został ukończony w pierwszych latach XVI wieku. Słynny artysta i wizjoner pracował tak powoli, że zamawiający portret mąż Lisy miał odmówić zapłaty. Da Vinci zachował więc swoje dzieło dla siebie.

Po śmierci Włocha w 1519 we Francji, obraz zakupił król Franciszek I. Mona Lisa na stałe trafiła do Luwru. Obecnie to jeden z najsłynniejszych, jeśli nie najsłynniejszy obraz świata, do którego ustawiają się długie kolejki turystów.

Nigdy nie rozwiązano jednak w sposób przekonujący zagadki, kim jest kobieta uśmiechająca się tajemniczo z obrazu.

Autor: mk//gak / Źródło: BBC News