Katastrofa promu na Filipinach. Zginęło co najmniej 36 osób

Świat

ReutersStatek obrócił się do góry dnem zaraz po wypłynięciu z portu

Prom pasażerski "Kim Nirvana" ze 189 osobami na pokładzie obrócił się w czwartek do góry dnem na Morzu Camotes, które jest położone w centralnej części archipelagu Filipin. Jak przekazała filipińska policja, zginęło co najmniej 36 osób.

Do katastrofy doszło zaledwie kilometr od portu w mieście Ormoc na wyspie Leyte, z którego prom wypłynął, podały władze miejskie. Zmierzał w kierunku leżących nieopodal wysp Camotes. W chwili, gdy "Kim Nirvana" opuszczał port, na morzu panowała sztormowa pogoda i wysokie fale.

Większość pasażerów uratowana

Na pokładzie promu było 173 pasażerów i 16 członków załogi. Filipińskie służby uratowały 127 rozbitków. 26 pozostałych osób jest uznawanych za zaginionych.

- Akcja poszukiwawczo-ratunkowa wciąż trwa. Pierwsza informacja jest taka, że katastrofa została spowodowana przez wysokie fale - powiedział dyrektor obrony cywilnej regionu Rey Gozon.

Z kolei rzecznik straży przybrzeżnej Armand Balilo przekazał, że w ustalaniu przyczyn tragedii śledczy skupią się nie tylko na złej pogodzie, ale także na czynniku ludzkim.

- Tu i ówdzie występowały martwe fale [długie, powoli gasnące fale posztormowe - red.], ale ogółem sytuacja na morzu była znośna. Niektóre zmotoryzowane, prywatne łódki były w stanie wypłynąć - powiedział Balilo.

Wiceburmistrz Pilaru, miasta na jednej z wysp Camotes, powiedział dziennikarzom, że w chwili katastrofy padał umiarkowany deszcz. Dodał, że słyszał od świadka z Ormoc, że prom wykonał ostry skręt tuż przed obróceniem się do góry dnem.

Katastrofa jedna z wielu

Tego rodzaju katastrofy nie są rzadkością na Filipinach, które stanowią archipelag ponad 7100 wysp. Rocznie w wypadkach promów giną tam dziesiątki, jeśli nie setki osób. Wśród czynników prowadzących do tragedii są często przepełnienie oraz zły stan techniczny jednostek.

W 1987 roku prom "Dona Paz" zatonął w drodze do Manili na skutek kolizji z tankowcem. Zginęło wówczas ponad 4300 osób. Do dziś jest to najtragiczniejszy wypadek morski w czasie pokoju.

Autor: fil//gak / Źródło: Reuters, PAP, Sky News, The Independent