Karta Polaka sprzeczna z unijnym prawem?

 
Karta ma pomóc Polakom na WschodzieTVN24

Przywileje, które uzyskują posiadacze Karty Polaka, mogą być sprzeczne z unijnym prawem, uważa przedstawicielka MSZ Litwy. Opinię Daivy Rimaszauskaite drukuje dziennik "Lietuvos Żinios".

Zdaniem Rimaszauskaite, "jeżeli obywatel Litwy, posiadający Kartę Polaka, będzie miał w Polsce prawo do tańszego biletu na przejazd pociągiem, a inny obywatel Unii Europejskiej - nie, to może być to odebrane jako pewna dyskryminacja".

Zarzuty litewskiej urzędniczki odpiera konsul generalny RP w Wilnie Stanisław Cygnarowski, według którego "takie ulgi, stosowane wobec Polaków, nie powinny złościć innych". - Wszystkie państwa troszczą się o swoich rodaków. Na Litwie Litwini również mają pewne ulgi, do których ja nie mogę pretendować - powiedział "Lietuvos Żinios" Cygnarowski.

Na Litwie zainteresowanie mniejsze niż na Ukrainie

Konsul przypomniał również, że Karta Polaka nie jest zaskoczeniem dla władz w Wilnie, gdyż jej założenia były dyskutowane z przedstawicielami dyplomacji litewskiej w Warszawie.

Na Litwie nie wydano jeszcze żadnej Karty Polaka, ale jak zaznaczył w rozmowie z PAP konsul Cygnarowski, "zainteresowanie wzrasta, chociaż zapewne nie będzie ono tak duże jak we Lwowie, czy w Grodnie".

Czym jest Karta Polaka?

Karta Polaka wprowadza przywileje i udogodnienia dla Polaków zamieszkałych na Wschodzie, gdzie nie jest uznawane podwójne obywatelstwo. Wprawdzie dokument ten nie pozwala na przekraczanie granic Polski bez wizy Schengen, jednak zwalnia z opłat za jej wydanie. Karta umożliwia również podejmowanie pracy i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce oraz zapewnia dostęp do polskich szkół i uczelni.

Karta Polaka wydawana będzie przez konsula na okres 10 lat z możliwością przedłużenia. Według szacunków, w pierwszym roku o Kartę może ubiegać się kilkaset tysięcy osób, docelowo - znacznie ponad milion.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24