Karadżić złożył apelację od wyroku dożywocia za zbrodnie wojenne

Świat


Były przywódca bośniackich Serbów Radovan Karadżić złożył w czwartek odwołanie od wyroku dożywocia za zbrodnie z czasów wojny w Bośni i Hercegowinie z lat 1992-1995 wydanego w procesie apelacyjnym przez trybunał ONZ w Hadze.

Prezydent Radovan Karadżić odwołuje się od wyroku dożywotniego pozbawienia wolności wydanego przeciw niemu 20 marca - oświadczył adwokat skazanego Peter Robinson.

Niepewny los wniosku Karadżicia

Oświadczenie to znalazło się w dokumencie opublikowanym przez Mechanizm Narodów Zjednoczonych dla Międzynarodowych Trybunałów Karnych (MICT) z siedzibą w Hadze.

Trybunał ten przejął w 2017 roku jurysdykcję kończącego działalność trybunału ds. zbrodni w dawnej Jugosławii.

Jak wyjaśnia AFP, nie wiadomo, czy sędziowie MICT przyjmą odwołanie Karadżicia, ponieważ wyrok z 20 marca jest uznawany za ostateczny.

Sam Robinson przyznał, że takie rozpatrzenie odwołania z zasady nie jest przewidziane.

Zwiększenie kary dla Karadżicia

Już na mocy marcowej decyzji trybunał odrzucił apelację Karadżicia od wyroku pierwszej instancji i zwiększył wymiar jego kary z 40 lat więzienia na dożywocie, podkreślając skalę i systematyczne okrucieństwo jego zbrodni.

Podtrzymano uznanie Karadżicia za winnego ludobójstwa w Srebrenicy w 1995 roku, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości z czasów konfliktu zbrojnego w Bośni i Hercegowinie.

Jak wcześniej mówił Robinson, jego klient czuje "moralną odpowiedzialność" za zbrodnie popełnione w czasie wojny, ale nie zgadza się z trybunałem, który obarcza go "indywidualną odpowiedzialnością karną" za zbrodnie wojenne.

Liczne akty ludobójstwa

Karadżić jest najwyższym rangą politykiem osądzonym przez trybunał haski po śmierci w 2006 r. byłego prezydenta Serbii i Jugosławii Slobodana Miloszevicia. Sędziowie uznali jego winę za 33-miesięczne oblężenie Sarajewa, w którym zginęło ok. 12 tys. ludzi, oraz zbrodnie w bośniackich miastach opanowanych przez podległe mu siły.

Za ludobójstwo uznali też zamordowanie w lipcu 1995 roku blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn w Srebrenicy. Masakra ta jest uznawana za najgorszą zbrodnię w Europie od II wojny światowej.

Karadżić, z wykształcenia lekarz psychiatra, został aresztowany w Belgradzie w lipcu 2008 roku. Wcześniej ukrywał się przez 13 lat. Jego proces, który rozpoczął się pod koniec 2009 roku, był postrzegany jako jeden z najważniejszych procesów o zbrodnie wojenne od czasu II wojny światowej.

Karadżić zawsze twierdził, że kampanie bośniackich Serbów podczas wojny, w tym krwawe oblężenie stolicy, Sarajewa, miały na celu obronę Serbów.

Autor: asty//rzw / Źródło: PAP