Świat

Kanadyjski "kret" się przyznał. Szpiegował dla Rosjan za 3 tys. dol. miesięcznie

Świat

wikipedia.orgKanadyjczyk szpiegował kilka lat

Oficer kanadyjskiego wywiadu przyznał się do szpiegostwa na rzecz Rosji - podały kanadyjskie media. Podporucznik Jeffrey Paul Delisle został zatrzymany pod tym zarzutem w styczniu. Pracował wówczas w Halifaksie, w jednostce marynarki wojennej. Komentatorzy podkreślają, że stał się autorem największej afery szpiegowskiej w Kanadzie w ostatnim półwieczu.

Delisle potwierdził, że sprzedawał informacje Rosjanom przez ponad cztery lata. Oficjalnie kanadyjski rząd nie podaje żadnych informacji poza potwierdzeniem, że oficer przyznał się do stawianych mu zarzutów, ale do tych dotarły kanadyjskie media i mogą je publikować od momentu deklaracji Delisle'a.

Przyszedł sam, potem go szantażowali?

"The Globe and Mail" pisze, że wyrok w sprawie Delisle'a zapadnie najwcześniej na początku przyszłego roku. Będzie on pierwszą osobą skazaną na podstawie specjalnej ustawy o bezpieczeństwie informacji (Security of Information Act), którą Kanada wprowadziła po 11 września 2001 r.

W 2007 r. Delisle przyszedł do ambasady Rosji w Ottawie i poprosił o spotkanie z przedstawicielem wywiadu wojskowego GRU, a podczas rozmowy zaproponował sprzedaż tajnych informacji. Otrzymywał za to trzy tysiące dol. kanadyjskich miesięcznie.

Kiedy zaczął pracować dla Rosjan, był zatrudniony w jednostce, która obserwuje ruch statków na kanadyjskich wodach. Jednostka ta wykorzystuje dane z obserwacji satelitarnej, dronów i urządzeń podwodnych. W Halifaksie mieści się międzynarodowa baza, w której jest dostęp do tajnych danych krajów NATO.

Jak opisywała telewizja CBC, w 2009 r. Delisle chciał zakończyć współpracę, ale otrzymał wówczas od Rosjan zdjęcie swojej córki wchodzącej do szkoły. Przekazywał więc dalej informacje. Rosjanie kazali mu też pojechać do Brazylii na spotkanie z jego oficerem prowadzącym. Tam miał otrzymać propozycję prowadzenia współpracy ze wszystkimi tajnymi agentami na większym terenie. Rosjanie zapłacili mu za to 50 tys. dol. Ponieważ jednak do Kanady można wwieźć w gotówce 10 tys. dolarów, Delisle otrzymał większość swojego wynagrodzenia w kartach płatniczych. Gdy wracał do Halifaksu, na lotnisku celnicy zainteresowali się podróżnikiem, który spędził w Brazylii zaledwie kilka dni i wrócił z taką ilością pieniędzy. Informację o "turyście" przekazali władzom wojskowym.

Długi i nieudane małżeństwo

Według dziennika "The Globe and Mail" Delisle kopiował przekazywane Rosjanom dane na pendrive'a. Dostarczał informacji dotyczących zarówno kwestii wojskowych oraz przestępczości zorganizowanej. Dodatkowo przekazywał dane kontaktowe pracowników wywiadu. "The Globe and Mail" podał, że Delisle przygotował sobie nawet plan ucieczki z kraju, a Rosjanie podali mu hasła kontaktowe, w razie gdyby musiał się nimi posłużyć w ambasadach Rosji w innych krajach.

"The National Post" skupia się z kolei na życiu osobistym oficera. Podaje m.in., że Delisle miał problemy ze spłacaniem długów. Nie układało mu się też małżeństwo. Dziennik podał, że zadaniem Kanadyjczyka, po nawiązaniu współpracy z rosyjskim wywiadem, było wyszukiwanie informacji, które odnosiły się do Rosji. Dane kopiował w pracy, a z domu wysyłał mailem.

Prokurator podkreślał, że Delisle zagroził bezpieczeństwu kanadyjskich źródeł wywiadowczych. Telewizja CTV cytowała anonimowego rozmówcę, który stwierdził, że zagrożenie wynikające z przekazywania informacji Rosjanom jest "bardzo wysokie".

Tuż przed zatrzymaniem Delisle'a w styczniu ambasadę Rosji w Ottawie opuściło dwóch dyplomatów. Ambasada zaprzeczała wówczas, że dyplomaci zostali zmuszeni do opuszczenia Kanady, zaś kanadyjski rząd uchylił się od komentarzy, powołując się na kwestie bezpieczeństwa.

Autor: adso//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org