Już 600 miliardów za "wojnę z terroryzmem"

Świat

TVN24Wojna z terroryzmem kosztowała USA tysiące ofiar

Według niezależnego raportu instytucji badawczej amerykańskiego Kongresu, każdy miesiąc amerykańskich działań wojennych na Bliskim Wschodzie kosztuje Stany Zjednoczone ponad 12 miliardów dolarów.

Te astronomiczne sumy zostały podane do publicznej wiadomości właśnie teraz, kiedy rozważana jest możliwość wycofania wojsk amerykańskich z Iraku.

Ekonomiczne i "ludzkie" straty wynikające z tej wojny stały się kluczowym punktem debaty publicznej w USA w ostatnim czasie. Według opublikowanego raportu, wojna z Irakiem pochłonęła dotychczas większość "wojennych" wydatków USA - około 450 mld dolarów.

Zważając na to, że w samym roku budżetowym 2006/2007 wojna ta pochłonęła 165, 8 mld $, według analityków niezwiązanych z żadną partią polityczną, trzeba poważnie zastanowić się nad "opłacalnością" zarówno finansową, jak i moralną prowadzenia tego konfliktu.

Wojna z Afganistanem, jako że trwa krócej, kosztowała mniej. Wydatki na nią dopełniają brakującą część kwoty 610 miliardów dolarów, która według autorów raportu stanowi ogólną sumę funduszy przeznaczonych przez USA na tak zwaną "wojnę z terroryzmem" od czasu ataku na WTC.

Raport zawiera też prognozy na przyszłość, jeśli pod uwagę weźmie się to, że te wojny będą nadal prowadzone. Szacuje się, że do 2017 ogólny koszt wojen może wynieść nawet 1.400 mld dolarów. Chociaż władze USA cały czas deklarują systematyczne zmniejszanie wydatków na militaria, statystyki pokazują co innego - miesięczny koszt wojen w pierwszych miesiącach 2007 roku wzrósł do 12 mld dolarów z 8,7 mld dolarów wydawanych średnio pod koniec roku 2006.

Wojna ma swoją, coraz wyższą cenę dla USA.

Źródło: AFP, "Bild"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24