Jego historia zainspirowała twórców "Pięknego umysłu". Genialny matematyk nie żyje

Świat


Amerykański matematyk John Nash, którego życie stanowiło podstawę filmu "Piękny umysł" z Russellem Crowe'em, zginął w wypadku samochodowym w New Jersey w wieku 86 lat. Śmierć poniosła także jego żona Alicia - informują w niedzielę amerykańskie media.

Małżeństwo jechało taksówką, której kierowca stracił w sobotę panowanie nad pojazdem i uderzył w barierę ochronną - podała telewizja ABC News, powołując się na policję.

Według policji matematyk i jego o cztery lata młodsza żona zostali wyrzuceni z samochodu, co sugeruje, że nie mieli zapiętych pasów.

Małżeństwo mieszkało w Princeton w New Jersey.

Bohater filmu "Piękny umysł"

Kariera Johna Forbesa Nasha Jr. związana była z Princeton University oraz Massachusetts Institute of Technology. W pracy naukowej zajmował się zagadnieniami teorii gier. W 1994 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii, którą podzielił z Reinhardem Seltenem i Johnem Harsanyim.

Na historii życia matematyka, który zmagał się ze schizofrenią paranoidalną, oparty został film "Piękny umysł" ("A Beautiful Mind") z 2001 roku. Obraz został uhonorowany czterema Oscarami, m.in. za najlepszy film, i Złotym Globem, również m.in. w kategorii najlepszego filmu.

Małżeństwo Nashów było znane również z pracy na rzecz osób zmagających się z chorobami psychicznymi.

Russell Crowe, który wcielił się w filmowego Nasha, przekazał na Twitterze wyrazy współczucia rodzinie. "Wspaniałe partnerstwo. Piękne umysły, piękne serca" - napisał.

Stunned...my heart goes out to John & Alicia & family. An amazing partnership. Beautiful minds, beautiful hearts. https://t.co/XF4V9MBwU4— Russell Crowe (@russellcrowe) maj 24, 2015

Kilka dni temu John Nash odebrał w Norwegii prestiżową Nagrodę Abela przyznawaną przez Norweską Akademię Nauk i Literatury. Nagrodę przyznano za "wkład w teorię nieliniowych cząstkowych równań różniczkowych i jej zastosowania w analizie geometrycznej".

Autor: kło/tr / Źródło: PAP