Jak było w Guantanamo? Relacja więźnia

Aktualizacja:
 
Ameykańskie więzienie GuantanamoTVN24

Były więzień z Guantanamo Binyam Mohamed wyszedł na wolność i przerywa milczenie. Mówi o torturach, którym został poddany. Oskarża za nie rząd USA. Przeżyłem rzeczy, których sobie nie wyobrażałem w najczarniejszych koszmarach - oświadczył Mohamed

30-letni Binyam Mohamed spędził za murami Guantanamo cztery lata. Zeznaje, że był torturowany średniowiecznymi metodami i wszystko to zostało zorganizowane przez rząd Stanów Zjednoczonych. Za współudział w organizowaniu tortur oskarża także brytyjski rząd. Najgorszy moment przeżyłem wtedy, gdy zdałem sobie w Maroku sprawę, że ludzie, którzy mnie torturują, dostają pytania i materiały od wywiadu brytyjskiego - zaznaczył w swoim oświadczeniu. Zapewnił, że nie szuka odwetu, tylko prawdy, by nikt w przyszłości nie musiał przechodzić tego, co on.

Wielka Brytania zadowolona z uwolnienia więźnia

Jestem szczęśliwy, że Binyam Mohamed wrócił dziś do Wielkiej Brytanii, po zwolnieniu z Guantanamo - oświadczył po jego przylocie brytyjski minister spraw zagranicznych David Miliband. Zaznaczył, że jest to skutek zabiegów brytyjskiego rządu. Binyam Mohamed jest obywatelem Etiopii, ma również prawo pobytu w Wielkiej Brytanii. Miliband zapowiedział, że powrót Mohameda do Wielkiej Brytanii nie oznacza, że będzie on mógł zostać na stałe. Dodał, że trzeba sprawdzić jego status imigracyjny i zweryfikować czy nie stanowi zagrożenia dla publicznego bezpieczeństwa.

Mohamedowi zarzucano, że został przeszkolony przez Al-kaidę i chciał zdetonować "brudną bombę" w środkach amerykańskiej komunikacji miejskiej. Wszystkie zarzuty oddalono i w rzeczywistości nigdy nie był sądzony.

Amnesty International staje w obronie więźnia

Kate Allen, dyrektorka brytyjskiej sekcji Amnesty International, zaapelowała o przeprowadzenie niezależnego dochodzenia ws. domniemanej roli brytyjskich służb w tajnym programie uprowadzania muzułumanów i zlecania tortur. Według Amnesty International, Mohamed powinien otrzymać zadośćuczynienie za przetrzymywanie w więzieniu bez wyroku sądu. Były więzień na początku roku prowadził głodówkę, by zwrócić uwagę na swoją sytuację. To wstyd, że Binyam był przetrzymywany przez te wszystkie lata bez sądu i musiał uciec się do strajku głodowego, aby zwrócić uwagę na swoje cierpienie - powiedziała Allen.

Organizacje prawnicze pomogą byłemu więźniowi

Sprawą Mohameta zajęła się brytyjska charytatywna organizacja prawnicza, Reprieve. Jej adwokaci skierowali do sądu sprawę przeciwko brytyjskiemu rządowi.

Spełnione obietnice Obamy

Mohamed jest pierwszym więźniem zwolnionym z Guantanamo po objęciu urzędu przez prezydenta Baracka Obamę. Obecnie w amerykańskim więzieniu na Kubie przebywa około 240 mężczyzn, 50 prowadzi strajk głodowy.

msz /el

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24