Guantanamo będzie zamknięte

Aktualizacja:
 
W Guantanamo przebywa ponad 248 więźniówEastNews

Zamknięcie więzienia w Guantanamo w ciągu roku oraz zakaz surowych metod przesłuchiwania - dekrety w tych sprawach podpisał Barack Obama. Ale to nie jedyna ważna decyzja jaką podjął nowy prezydent USA. Nakazał też jak najszybsze zamknięcie zagranicznych więzień CIA dla podejrzanych o terroryzm.

Nie będziemy prowadzić tej walki kierując się fałszywym wyborem między naszym bezpieczeństwem a naszymi ideałami. To właśnie nasze ideały dają nam siłę i moralną rację do skutecznego przeciwstawienia się przemocy emanującej z organizacji terrorystycznych na cały świat. Mamy zamiar wygrać tę walkę i to na naszych warunkach Barack Obama

 
Barack Obama podczas podpisywania dekretu (fot. PAP/EPA) 

- Kierujemy w ten sposób przesłanie do świata, że USA mają zamiar prowadzić nadal walkę z terroryzmem i przemocą. Będziemy to robić czujnie i skutecznie, a także w sposób zgodny z naszymi wartościami i ideałami - oświadczył Obama tuż po podpisaniu rozporządzeń. I dodał: - Jak powiedziałem w czasie mowy inauguracyjnej, nie będziemy prowadzić tej walki kierując się fałszywym wyborem między naszym bezpieczeństwem a naszymi ideałami. To właśnie nasze ideały dają nam siłę i moralną rację do skutecznego przeciwstawienia się przemocy emanującej z organizacji terrorystycznych na cały świat. Mamy zamiar wygrać tę walkę i to na naszych warunkach.

Tak szybko jak to możliwe

- Ośrodek zatrzymań w Guantanamo dla osób objętych tym zarządzeniem powinien być zamknięty tak prędko, jak to możliwe, nie później niż w ciągu roku od daty zarządzenia - głosi projekt przygotowany przez administrację Obamy.

Obama nakazał również, by służby zaprzestały surowych metod przesłuchiwania podejrzanych o terroryzm. Oddzielne zarządzenie mówi, że CIA, a także inne agencje wywiadowcze, w trakcie przesłuchań aresztowanych muszą stosować się do tzw. Army Field Manual, czyli wojskowym regulaminem. Zarządzenie przypomina, że w dokumencie tym zawarte są zapisy, które zabraniają "gróźb, przymusu bezpośredniego, fizycznego maltretowania i waterboarding (polewania wodą więźnia przywiązanego do deski, co symuluje topienie)".

Tzw. waterboarding był jedną z metod stosowanych podczas przesłuchań więźniów w Guantanamo. Były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Dick Cheney, w jednym z ostatnich swoich wywiadów stwierdził, że nie widzi nic złego w stosowaniu takiej metody przesłuchań.

Obama już wstrzymał na 120 dni procesy toczące się w Guantanamo. Decyzję w tej sprawie wydał w kilka godzin po objęciu prezydentury.

Kontrowersyjne więzienie

Więzienie dla podejrzanych o terroryzm, schwytanych głównie w Afganistanie i Pakistanie, zorganizowano w amerykańskiej bazie Guantanamo w 2002 r. Od początku budziło kontrowersje i krytykę ze strony obrońców praw człowieka. Niewielkiej części z przetrzymywanych przedstawiono formalne zarzuty. Dopiero w 2006 roku uznano, że przysługują im prawa wynikające z Konwencji Genewskich.

W Guantanamo znajduje się obecnie 248 aresztantów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EastNews