TVN24 | Świat

"Nie mogę się doczekać naszej współpracy". Światowi przywódcy gratulują nowemu premierowi

TVN24 | Świat

Autor:
mjz//now
Źródło:
PAP

Z niecierpliwością czekamy na wzmocnienie partnerstwa Unia Europejska - Izrael na rzecz wspólnego dobrobytu oraz trwałego pokoju i stabilności w regionie - napisał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, gratulując nowemu premierowi Izraela Naftali Bennettowi. Prezydent USA Joe Biden napisał, że "nie może się doczekać współpracy" z przedstawicielami nowego rządu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Izraelski parlament - Kneset - zatwierdził w niedzielę powstanie nowego rządu. Po raz pierwszy od 12 lat premierem będzie ktoś inny niż Benjamin Netanjahu. To Naftali Bennett.

"Gratulacje dla premiera Natalego Bennetta i wicepremiera i Jaira Lapida za stworzenie nowego rządu izraelskiego" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

"Z niecierpliwością czekamy na wzmocnienie partnerstwa UE-Izrael na rzecz wspólnego dobrobytu oraz trwałego pokoju i stabilności w regionie" - dodał.

Gratulacje od Joe Bidena

Gratulacje izraelskiemu premierowi złożył także przebywający w Europie prezydent USA Joe Biden. "W imieniu narodu amerykańskiego gratuluję premierowi Naftali Benetowi, wicepremierowi i ministrowi spraw zagranicznych Jairowi Lapidowi oraz wszystkim członkom nowego rządu izraelskiego" - napisał Biden w oświadczeniu.

Dodał, że "nie może się doczekać współpracy w celu wzmocnienia wszystkich aspektów długiej i bliskiej relacji między naszymi dwoma krajami". "Izrael nie ma lepszego przyjaciela niż Stany Zjednoczone. Więź między naszymi narodami jest dowodem na nasze wspólne wartości i dziesięciolecia bliskiej współpracy" - oświadczył Biden.

"Stany Zjednoczone pozostają zagorzałym zwolennikiem bezpieczeństwa Izraela. Moja administracja jest w pełni zaangażowana we współpracę z nowym rządem izraelskim w celu zwiększenia bezpieczeństwa, stabilności i pokoju Izraelczyków, Palestyńczyków i narodów w całym regionie" - podsumował amerykański prezydent.

"Dziękuję Panie Prezydencie!" - odpowiedział Benet na Twitterze. "Nie mogę się doczekać naszej współpracy w celu wzmocnienia więzi między naszymi dwoma krajami".

Bennett i Biden rozmawiali telefonicznie

Biały Dom zakomunikował, że obaj przywódcy rozmawiali przez telefon. "Zgodzili się, że będą ściśle konsultować we wszystkich sprawach związanych z bezpieczeństwem regionalnym, w tym w sprawach Iranu" - oświadczyła amerykańska administracja dodając, że Biden "podkreślił swoje dziesięciolecia niezachwianego poparcia dla relacji USA-Izrael i niezachwianego zaangażowania w bezpieczeństwo Izraela."

Zatwierdzenie przez Kneset nowego rządu oznacza odsunięcie od władzy w Izraelu Benjamina Netanjahu, który był premierem przez 12 lat. Benet ma być szefem rządu do września 20123 roku, a następnie ma zostać zastąpiony przez Jaira Lapida, wywodzący się z centrowego ugrupowania Jesz Atid (hebr. Jest Przyszłość).

Nowy rząd Izraela

Do koalicji weszło osiem partii - prawicowych, centrowych i lewicowych, w tym po raz pierwszy w historii Izraela ugrupowanie reprezentujące mniejszość arabską, stanowiącą ponad 20 procent ludności Izraela. Większość z nich nie jest ze sobą związana ideologicznie, a wszystkie łączy to, że odmówiły przyłączenia się do gabinetu kierowanego przez Netanjahu.

Autor:mjz//now

Źródło: PAP