Świat

Islandzkie eldorado dla Polaków

Świat


Już od września wszystkie akty wystawiane Polakom przez islandzki urząd stanu cywilnego będą wydawane również w języku polskim - poinformował w niedzielę konsul RP w Reykjaviku Michał Sikorski. Na wyspie codziennie rodzi się polskie dziecko.

Polacy, po Islandczykach, stanowią największą grupę narodową na wyspie. Na Islandii mieszka 300 tys. ludzi i kilkanaście tysięcy Polaków, a każdego dnia rodzi się jedno polskie dziecko.

W ciągu ostatniego roku dzięki staraniom konsulatu RP założono też kilkanaście sekcji polskich w islandzkich bibliotekach. Polacy są bowiem grupą narodową bardzo aktywnie czytającą książki.

Islandia jak Irlandia

Islandia, podobnie jak Norwegia i Lichtenstein, nie należy do Unii Europejskiej, jest jednak z nią związana układem o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Kraj ten respektuje więc większość unijnych dyrektyw, dzięki czemu Polacy, jak również inni obywatele nowych państw członkowskich, mogą podejmować pracę na podobnych zasadach jakie obowiązują na terenie całej UE.

Od 1 maja 2006 roku islandzki rząd zniósł ograniczenia i otworzył rynek pracy dla pracowników pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej. Są oni zatrudniani na takich samych zasadach, jak rodowici Islandczycy. Dodatkowo rząd zobowiązał się monitorować rynek pracy, aby zapobiec ewentualnym wykroczeniom ze strony pracodawców.

Polacy na Islandii cieszą się bardzo dobrą opinią, są zatrudniani najczęściej w budownictwie, turystyce, rolnictwie, w przemyśle stoczniowym i rybnym oraz przy budowie dróg.

Źródło: tvn24.pl, PAP, "Rzeczpospolita", "Gazeta Wyborcza"