Islam największym wyznaniem świata

Aktualizacja:
 
sxc.huLiczba muzułmanów przekroczyła liczbę katolików

Liczba muzułmanów na świecie przekroczyła liczbę katolików - wynika z danych, ogłoszonych w najnowszym Roczniku Papieskim ("Annuario Pontificio"), wydawanym przez Watykan. Według najnowszych danych, muzułmanów na świecie jest 1,322 miliarda, a katolików 1,3 miliarda.

Jak podkreślił największy włoski dziennik "Corriere della Sera", po raz pierwszy Watykan oficjalnie przyznał, że islam stał się największym wyznaniem na świecie. Już w zeszłym roku dane o liczebnej dominacji muzułmanów opublikował World Christian Database - amerykański instytut zajmujący się religiami.

Stolica Apostolska, nie ufając tym danym, postanowiła sama je zweryfikować. Przeprowadzone przez nią szacunki potwierdziły wcześniejsze wyniki.

Wyznawcy islamu stanowią 19,2 proc. populacji globu. Zauważa się, że jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy jest spadek wskaźnika narodzin wśród katolików i jego wzrost w świecie islamskim.

Przy ocenianiu tych danych należy jednak pamiętać, że chrześcijaństwo to nie tylko katolicy, ale też inne Kościoły, nie będące w pełnej łączności ze Stolicą Apostolską. Na świecie żyje około 590 milionów protestantów, 310 milionów prawosławnych, 77 milionów anglikanów i około 1,5 miliona Żydów mesjanistycznych.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości