Świat

Isaac może uderzyć tam, gdzie Katrina. USA przygotowują się na najgorsze

Świat


Mieszkańcy południowej części Florydy zaczynają odczuwać pierwsze efekty burzy tropikalnej Isaac, która zmierza w kierunku Stanów Zjednoczonych. Wydano ostrzeżenia przed huraganem dla Florydy, płn. części Zatoki Meksykańskiej i dla Nowego Orleanu.

Isaac dotarł w niedzielę po południu (czasu lokalnego) do Florida Keys, łańcucha wysepek położonych w pobliżu południowego cypla półwyspu Floryda. Meteorolodzy wydali ostrzeżenie także dla Nowego Orleanu w stanie Luizjana.

Stan alarmowy został ogłoszony na Florydzie, w Luizjanie, Missisipi i Alabamie. Setki lotów w USA zostały odwołane, a produkcja gazu i ropy została uzależniona od burzy.

CZYTAJ TEŻ NA TVNMETEO.PL

Z tego samego powodu partia republikańska opóźniła o jeden dzień rozpoczęcie swojej konwencji w mieście Tampa na Florydzie. Gubernator Alabamy Robert Bentley już odwołał na niej swoją wizytę. Gubernator Luizjany Bobby Jimdal może zrobić to samo ze względu na służbowe obowiązki, przygotowywanie planów awaryjnych dla stanu, m.in. ograniczenia produkcji ropy naftowej.

Rick Scott, gubernator Florydy, ogłosił stan wyjątkowy, by mieć pewność, że służby ratunkowe będą gotowe podczas uderzenia burzy.

Będzie huragan?

Narodowe Centrum Huraganowe potwierdziło, że w poniedziałek o północy czasu lokalnego Isaac osiągnął prędkość wiatru 105 km na godzinę, a w ciągu najbliższych 24 godzin może dojść do siły huraganu. Będzie to spowodowane ciepłymi wodami Zatoki Meksykańskiej, które umocią Isaaca do huraganu drugiej kategorii osiągającego siłę wiatru 170 km na godzinę, uderzając we wtorek lub w środę gdzieś między Florydę a Luizjanę.

Isaac to także ogromy sztorm, który może spowodować szkody w obszarze nawet 200 km od jego centrum.

Przygotowani na najgorsze

Mieszkańcy zagrożonych terenów przygotowują się na najgorsze. Domy zabili deskami dla lepszej ochrony, a wokół poukładali worki z piaskiem.

Przerwy w dostępie do prądu dotknęły mieszkańców Key West, uderzając w ponad 6 tys. gospodarstw.

Centrum Huraganów w Miami wydało już ostrzeżenie dla Luizjany. Gubernator tego stanu Bobby Jindal wezwał mieszkańców niżej położonych rejonów wybrzeża do przygotowania się do ewakuacji.

Istnieje również obawa uderzenia w Nowy Orlean. Nastąpiłoby to siedem lat po przejściu niszczycielskiego huraganu Katrina, podczas którego zginęło 1,5 tys. ludzi

Burza do tej pory spowodowała spustoszenie na Karaibach, niosąc za sobą śmierć i zniszczenie na Haiti oraz wywołując powodzie i pozrywane linie energetyczne na Kubie. W wyniku Isaaca na Dominikanie trzy osoby uważa się za zaginione, w tym burmistrza jednego zmiast w pobliżu Santo Domingo.

Autor: zś//kdj / Źródło: BBC, PAP

Raporty: