Świat

Ikona mody nie żyje

Świat

 Zmarł jeden z najbardziej cenionych francuskich projektantów mody - Yves Saint-Laurent. Wybitny artysta miał 71 lat, od dłuższego czasu chorował. Yves Saint-Laurent był szczególnie ceniony za zrewolucjonizowanie damskiej garderoby - zasłynął m.in. jako twórca pierwszego damskiego smokingu.
aptnYves Saint Laurent nie żyje

W Paryżu w wieku 71 lat zmarł Yves Saint Laurent - przez wielu uważany za najwybitniejszego projektanta mody XX wieku. Przyczyną śmierci była długoletnia choroba.

Sait Laurent zmarł w niedzielę w swoim domu. Przez wiele lat walczył z chorobą. - Gabrielle Chanel dał kobietom wolność. Yves Saint Laurent dał im siłę - mówił zaraz po śmierci projektanta jego przyjaciel i wspólnik Pierre Berger.

Yves Saint Laurrent urodził się w Algierskim mieście Oran. W wieku 18 lat wygrał jeden z konkursów dla projektantów mody, co zwróciło na niego uwagę Christiana Diora. Jego pierwsza kolekcja wywołała sensację, a poszerzane ku dołowi sukienki zdominowały modę lat 50-tych.

Po śmierci Diora, Saint Laurent zajął jego miejsce. Projektował eleganckie i seksowne stroje, które odzwierciedlały umacniającą się rolę kobiet w społeczeństwie.

Przez większą część swojego życia Saint Laurent miał problemy zarówno ze zdrowiem psychicznym jak i fizycznym. Z tego powodu rzadko było go można spotkać w miejscach publicznych.

Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN

Źródło zdjęcia głównego: aptn

Pozostałe wiadomości