IAEA: Iran wywiązał się ze zobowiązań

 
TVN24Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohamed El Baradei

Opublikowany dziś przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej stwierdza, że Iran dostarczył informacji na temat swojego programu jądrowego. Zaznaczono jednak, że nie zaprzestał wzbogacania uranu, czego domagała się Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Na publikację natychmiast zareagowali Irańczycy. - Z radością przyjmujemy, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej odnalazła swoją rolę i że wraz z publikacją raportu El Baradeia świat zobaczy, że naród irański postępował słusznie, a opór naszego narodu był słuszny - skomentował prezydent Mahmud Ahmadineżad.

Gdyby Iran chciał porzucić swoje prawo ze względu na sankcje, mogliśmy to zrobić w przeszłości. Naród irański nie zrezygnuje ze swojego prawa pod taką groźbą. Saeed Jalili, irański negocjator w sprawie programu nuklearnego

Specjaliści z Teheranu podkreślają też, że w świetle raportu IAEA wprowadzenie nowych sankcji przez Radę Bezpieczeństwa traci podstawy. Zresztą, nawet w ich obliczu, co wielokrotnie podkreślał Ahmadineżad, nie zrezygnowaliby z prawa do pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

Co znajduje się w raporcie?

W raporcie IAEA podkreśla się postęp Iranu, jeśli chodzi o dostarczenie danych dotyczących minionych prac związanych z programem atomowym. - Iran zapewnił dostęp do jednostek (związanych z programem) i w czasie odpowiadał na pytania oraz dostarczył wyjaśnień - można przeczytać w sprawozdaniu agencji.

Zaznaczono też, że informacje na temat wirówek gazowych służących do wzbogacania uranu pokryły się z danymi, którymi dysponowała IAEA na podstawie swoich dociekań.

Raport El Baradeia pochwalił zatem współpracę Iranu, ale określił ją jako reaktywną, a nie aktywną.

Nowe sankcje?

Pomimo publikacji raportu, Stany Zjednoczone wciąż będą namawiać ONZ by wprowadziła nowe sankcje przeciwko Iranowi. - To są tylko częściowe odpowiedzi - powiedział dziś rzecznik Departamentu Stanu Sean McCormack.

Najbliższe spotkanie 5 członków Rady Bezpieczeństwa odbędzie się 19 listopada. Do tej pory wprowadzeniu dodatkowych sankcji sprzeciwiały się Chiny i Rosja.

Irański program nuklearny

Iran od dłuższego czasu prowadzi program wzbogacania uranu, który jak twierdzi, ma być wykorzystany w celach pokojowych, do pozyskiwania energii. Powołuje się przy tym na układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, który nie zakazuje wykorzystywania energii atomowej do celów cywilnych. Zachód, w szczególności USA, temu nie dowierza i oskarża Teheran o próbę wybudowania broni nuklearnej.

Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości