Świat

"Honorowe zabójstwo" gwiazdy

Świat


Qandeel Baloch - pakistańska modelka i celebrytka krytycznie wyrażająca się o patriarchalnym modelu społeczeństwa, w którym żyła - została zamordowana przez swojego brata. Kilkadziesiąt godzin po zabójstwie został on schwytany przez policję. Przyznał się do winy. Powiedział, że było to "honorowe zabójstwo".

Qandeel Baloch stała się gwiazdą w wielkim, muzułmańskim kraju dwa lata temu, udostępniając w mediach społecznościowych serię odważnych jak na pakistańskie standardy krótkich nagrań wideo i zdjęć, na których pytała otwarcie, co ludzie sądzą o jej wyglądzie.

Zabił ją brat

Ikona młodego pokolenia kobiet, dla których była przykładem pewnej siebie i swojej seksualności Pakistanki, została zamordowana w piątkowy wieczór po kłótni z bratem - podały lokalne media, powołujące się na policję. Zbrodni dokonał w ich rodzinnym domu w mieście Multan w prowincji Pendżab.

Kilkadziesiąt godzin później, w sobotnią noc, został schwytany kilkaset kilometrów dalej, w Dera Ghazi Khan w środkowym Pakistanie. W ucieczce pomagało mu dwóch przyjaciół, którzy wciąż są poszukiwani - podaje BBC.

Po aresztowaniu brat 26-latki, 25-letni Waseem Baloch powiedział policji, że było to "honorowe zabójstwo". Mężczyzna przyznał, że "udusił siostrę", ale dokonał tego tak, że "nie była tego świadoma". Zeznał, że podał jej tabletki nasenne i udusił, gdy traciła przytomność. Jej ciało odkryli kilkanaście godzin później, w sobotni poranek, rodzice, wchodząc do jej pokoju.

Jak zaznacza BBC, komentarze po wiadomościach o jej śmierci obrazują coraz wyraźniejszy podział pokoleniowy i wyraźnie zarysowany podział światopoglądowy w pakistańskim społeczeństwie. Jedni piszą, że jej zabójstwo to "dobra wiadomość", inni - że to wyraz presji, z jaką muszą się codziennie borykać przede wszystkim młode kobiety starające się o tak podstawowe prawa jak choćby to do edukacji.

To właśnie brak strachu przed osądzeniem ze strony mężczyzn, jaki pokazywała swoimi zachowaniami Qandeel Baloch, zaskarbił jej szacunek i podziw wielu kobiet.

Po zabójstwie i jego upublicznieniu przez rodziców, którzy wezwali policję do poszukiwania zabójcy, matka modelki opuściła rodzinny dom w Multan "ze względów bezpieczeństwa" - podało BBC, powołując się na lokalne media. Nie wiadomo, gdzie przebywa.

Qandeel Baloch w ostatnich tygodniach przed śmiercią dostawała znacznie więcej niż zazwyczaj pogróżek, prosiła władze prowincji, a nawet apelowała do rządu o zapewnienie jej jakiejś formy ochrony.

Nie doczekała się odpowiedzi.

Ofiarami tzw. honorowych zabójstw w Pakistanie pada codziennie nawet kilka, przeważnie młodych kobiet. Najczęściej są to ofiary gwałtów.

Autor: adso/kk / Źródło: BBC News