Świat

Hanna Suchocka w papieskiej komisji walki z pedofilią

Świat

Hanna Suchocka w komisji walki z pedofilią w Kościele

Była premier i była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka została powołana przez papieża Franciszka w skład Komisji do spraw Ochrony Nieletnich, której zadaniem jest walka z pedofilią w Kościele. Pierwsze nominacje Watykan ogłosił w sobotę.

Hanna Suchocka jako ambasador RP w lutym 2012 roku uczestniczyła w zorganizowanym na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie sympozjum na temat pedofilii w Kościele. W pierwszych takich w historii obradach, zwołanych przy wsparciu Watykanu i papieża Benedykta XVI, wzięli udział biskupi z całego świata i przełożeni zakonów. W skład formalnie utworzonej w sobotę przez Franciszka Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, której powołanie zapowiedziano w grudniu zeszłego roku, weszli też: doktor Catherine Bonnet z Francji, ofiara pedofilii z Irlandii Marie Collins, profesor Sheila Hollins z Wielkiej Brytanii, arcybiskup Bostonu kardynał Sean Patrick O'Malley, profesor Claudio Papale z Włoch, uczeń obecnego papieża ksiądz Humberto Miguel Yanez z Argentyny i niemiecki ksiądz Hans Zollner z Uniwersytetu Gregoriańskiego, organizator sympozjum sprzed dwóch lat.

"Nie ma miejsca dla tych, którzy ranią młodych"

Watykan ogłosił ponadto, że głównym zadaniem mianowanych osób będzie przygotowanie statutów Komisji, które określą jej kompetencje i funkcje. Do tego gremium zostaną w przyszłości powołane kolejne osoby, reprezentujące różne kraje. Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi komentując powołanie Komisji przytoczył słowa, które Jan Paweł II skierował do kardynałów z USA w 2002 roku: "Ludzie muszą wiedzieć, że w kapłaństwie i w życiu zakonnym nie ma miejsca dla tych, którzy ranią młodych". Przypomniał następnie zaangażowanie Benedykta XVI w walkę ze zjawiskiem pedofilii w Kościele. "Papież Franciszek jasno deklaruje, że Kościół musi uważać ochronę nieletnich za jeden ze swych najwyższych priorytetów. By krzewić inicjatywę na tym polu papież wskazał nazwiska różnych osobistości, wysoce wykwalifikowanych i znanych ze swego zaangażowania w tę sprawę" - dodał watykański rzecznik.

Autor: aste/jk / Źródło: PAP

Raporty: