Świat

Hakerzy ujawniają, kto ile zarabia

Świat

sxc.huHakerzy szaleją na Łotwie

Nazywają się Armią Ludową Czwartego Przebudzenia i za cel postawili sobie pokazać Łotyszom, kto ile zarabia w tym kraju. W tym celu wykradli miliony poufnych dokumentów podatkowych z łotewskich komputerów rządowych i publikują je teraz w internecie.

W środę jeden z członków tej grupy, występujący jako Neo, opublikował w portalu społecznościowym Twitter dane o płacach w łotewskiej policji. Wcześniej Neo udostępnił w internecie materiały pokazujące, że szef komunalnej firmy ciepłowniczej w Rydze Aris Zigurs wypłacił sobie w zeszłym roku 16 tysięcy łatów (32 tys. USD) premii.

Suma całkiem spora, zwłaszcza że w ramach walki z recesją wielu pracownikom przedsiębiorstw komunalnych ograniczano wtedy zarobki. Zigurs przyznał łotewskim mediom, że Neo opublikował prawdziwe dane.

Tajemniczy Neo

Nic nie wiadomo na temat tajemniczego hakera, który imię Neo "pożyczył" od bohatera filmu "Matrix". Nie wiadomo nawet, czy to mężczyzna czy kobieta. Sam Neo dawał ostatnio do zrozumienia, że przebywa gdzieś za granicą.

Zyskuje sympatię

Wielu Łotyszów z sympatią przygląda się działalności tego hakera, odsłaniającego niesprawiedliwości, dysproporcje i przypadki marnotrawienia środków publicznych. Tłem jest fatalna sytuacja gospodarcza Łotwy, charakteryzująca się 23-procentowym bezrobociem.

Policja poszukuje Neo i jego kompanów, choć tak naprawdę nie wiadomo, ilu ich może być i gdzie ich szukać. Władze uświadomiły sobie, jak słabo zabezpieczone są ich systemy komputerowe. Prezydent Łotwy Valdis Zatlers wezwał do natychmiastowych działań mających poprawić zabezpieczenia.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu