Świat

Gruzińska opozycja cieszy się z wyborów

Świat

Aktualizacja:

Gruzińska opozycja z zadowoleniem przyjęła decyzję prezydenta Micheila Saakaszwilego o przeprowadzeniu przedterminowych wyborów prezydenckich 5 stycznia. Z alei Rustawelego w Tbilisi, gdzie w ostatnich dniach trwały antyprezydenckie zamieszki, wycofały się wszystkie oddziały policji.

Na zwołanym w czwartek wieczorem spotkaniu rady koordynacyjnej partii opozycyjnych ich liderzy chwalili decyzję prezydenta. Najlepszym rozwiązaniem, "dobrym dla prezydenta i dla kraju" nazwał ją lider Partii Republikańskiej Dawid Usupaszwili. Była szefowa MSZ Salome Zurabiszwili określiła ją jako "jedynie słuszną".

Zurabiszwili podkreśliła, że na przełamanie kryzysu miała wpływ wspólnota międzynarodowa. Ogłoszenie przez prezydenta stanu wyjątkowego, i wcześniejsze brutalne rozpędzenie manifestacji w Tbilisi wywołały zaniepokojenie USA i NATO. Wtargnięcie sił specjalnych do dwóch stacji telewizyjnych skrytykowały natomiast OBWE i organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch.

Jak donosi rosyjski internetowy portal informacyjny Regnum, w nocy z czwartku na piątek z głównej stołecznej alei Rustawelego, przy której mieści się parlament, całkowicie wycofano oddziały policji. Na ulicy przywrócono ruch pojazdów.Źródło: PAP