Były burmistrz Tbilisi skazany. Opozycja zapowiada "kampanię obywatelskiego nieposłuszeństwa"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom\kwoj
Źródło:
PAP

Jeden z liderów gruzińskiej opozycji Giorgi "Gigi" Ugulawa, były burmistrz Tbilisi, został skazany w poniedziałek na trzy lata więzienia za malwersacje. Wyrok ten postrzegany jest przez opozycyjnych działaczy jako motywowany politycznie.

Wyrok zapadł na rozprawie za zamkniętymi drzwiami, w której nie mógł uczestniczyć ani oskarżony, ani jego adwokat.

44-letni Giorgi Ugulawa jest liderem opozycyjnej partii Europejska Gruzja. Był burmistrzem Tbilisi w latach 2005–2013 i sojusznikiem byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego, we wrześniu 2015 roku został skazany na 4,5 roku więzienia za nadużycia. Z więzienia został zwolniony w styczniu 2017 roku. Tym razem skazano go na trzy lata więzienia.

Zdaniem skazanego wyrok grozi wzmocnieniem podziałów politycznych w Gruzji. Jego stanowisko podzieliły inne opozycyjne ugrupowania, a lider Gruzińskiej Partii Pracy Szalwa Natelaszwili zapowiedział rozpoczęcie "kampanii obywatelskiego nieposłuszeństwa i demonstracji" przeciwko władzom.

Giorgi Ugulawa skazany na trzy lata więzienia
Theka/Wikimedia CC BY 2.0

Spór o ordynację wyborczą

Według opozycyjnego polityka poniedziałkowy wyrok jest "osobistą decyzją" lidera rządzącej partii Gruzińskie Marzenie Bidziny Iwaniszwilego, który nie zgadza się na zmianę mieszanej ordynacji wyborczej i wprowadzenie zasady proporcjonalności w najbliższych wyborach parlamentarnych, mających odbyć się w październiku.

Reforma systemu wyborczego ma nastąpić w 2024 roku, jednak opozycja żąda, by wprowadzić ją wcześniej, gdyż ordynacja proporcjonalna mogłaby utrudnić Gruzińskiemu Marzeniu utrzymanie kontroli nad parlamentem.

Opozycyjni politycy uważają, że obecny system wyborczy faworyzuje partię rządzącą, która ma 77 procent mandatów w parlamencie po zdobyciu 48,7 procent głosów w wyborach w 2016 roku.

asty\mtom\kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Theka/Wikimedia CC BY 2.0