Świat

"Flotylla Wolności" uwięziona w Grecji

Świat


Grecka straż przybrzeżna zatrzymała w poniedziałek u wybrzeży Krety kanadyjski statek, wchodzący w skład "Flotylli Wolności". Jednostka złamała wprowadzony przez Ateny zakaz wychodzenia z portów statków, zamierzających przerwać izraelską blokadę Strefy Gazy.

Statek Tahrir, który transportował leki, zatrzymano kilkanaście minut po opuszczeniu portu na Krecie. Na pokładzie tej jednostki znajdowało się ok. 50 propalestyńskich działaczy, głównie Kanadyjczyków, ale także Francuzów i Włochów - poinformował jeden z aktywistów.

Flotylla uziemiona

W piątek Grecja zablokowała wyjście ze swoich portów statków "Flotylli Wolności" zamierzających przerwać izraelską blokadę Strefy Gazy. Greckie MSZ ogólnikowo oświadczyło w niedzielę, że chodziło o "względy bezpieczeństwa" i że zakaz był zgodny "z życzeniem ONZ i rekomendacjami UE".

Izrael nałożył blokadę na Strefę Gazy po przejęciu kontroli nad tym terytorium przez radykalny Hamas w 2007 roku. Władze izraelskie zapowiadają, że zablokują każdą próbę przełamania morskiej blokady terytoriów palestyńskich. Ubiegłoroczny morski konwój pod tym samym szyldem zakończył się tragicznie, gdy w wyniku szturmu izraelskich komandosów śmierć poniosło dziewięciu tureckich uczestników rejsu.

W sobotę powiadomiono o zatrzymaniu amerykańskiego kapitana jednej z łodzi nowej "Flotylli Wolności". Wcześniej informowano o sabotażu dokonanym na dwóch jednostkach.

Źródło: PAP