Pacjentka obudziła się w trakcje eutanazji. Lekarka uniewinniona

TVN24

Aktualizacja:

Holenderska lekarka, która dokonała eutanazji 74-letniej kobiety cierpiącej na demencję, została uniewinniona. Prokuratura uważała, że lekarka naruszyła niejednoznacznie sformułowany obowiązek skonsultowania swej decyzji z chorą bez względu na jej stan umysłowy.

Kobieta, której zgon był przedmiotem postępowania sądowego, sporządziła potwierdzoną urzędowo deklarację, że chce poddania się eutanazji w przypadku, gdyby stan jej zdrowia znacznie się pogorszył. W lipcu 2016 roku lekarka dokonała eutanazji za zgodą i przy wsparciu rodziny kobiety.

Mimo podania środka uspokajającego i utraty przytomności, w trakcie podawania śmiertelnego zastrzyku, jak podaje BBC, kobieta niespodziewanie obudziła się. Eutanazję jednak przeprowadzono.

Sąd w Hadze orzekł, że pacjentka, która chorowała na demencję, jednoznacznie zażądała eutanazji na wcześniejszym etapie swej choroby, a lekarka zrealizowała jej wolę i dokonała tego w pełnej zgodzie z prawem, po zasięgnięciu opinii innych lekarzy i rodziny chorej.

- Sąd doszedł do wniosku, że lekarka nie potrzebowała aktualnego sprawdzenia pragnienia eutanazji - oświadczyła przewodnicząca składu sędziowskiego Mariette Renckens. Jak zaznaczyła, chora miała zbyt daleko posuniętą demencję, by mogła zaprezentować "spójne" żądanie przyspieszenia zgonu, ale żądanie takie przedstawiła wcześniej w dokumencie oraz w licznych rozmowach z rodziną i personelem medycznym.

Eutanazja w Holandii

Pomoc w samobójstwie i zabójstwo z litości są w Holandii dozwolone, jeśli żąda tego dla siebie osoba doświadczająca niedających się znieść i zarazem nieuleczalnych cierpień, przy czym cała procedura eutanazji musi się odbywać pod nadzorem medycznym.

Eutanazja przeprowadzana u osób cierpiących na zaawansowaną demencję należy do rzadkości. Według danych opublikowanych na stronie internetowej holenderskiej telewizji, w 2018 roku roku eutanazji zostały poddane dwie osoby z zaawansowaną demencją, 144 osoby z wczesną demencją i 4 tysiące osób chorujących na raka.

Autor: mart\mtom / Źródło: PAP, TVN24 BiS