Świat

Ekstremalnie niebezpieczny Ike

Świat

Aktualizacja:
EPASatelitarne zdjęcie huraganu Ike

Huragan Ike, który z czwartej kategorii osłabł do trzeciej, znów przybiera na sile i ponownie staje się huraganem czwartej kategorii - poinformowało Narodowe Centrum Huraganów w USA.

Ike, który w czwartek wieczorem osiągnął rekordową prędkość 215 km/h i stał się huraganem czwartej kategorii, w piątek nieco osłabł i spadł do kategorii trzeciej. W sobotę wieczorem jednak znów zwiększył swoje siły i ponownie urósł do kategorii czwartej.

Zmierzający w kierunku Zatoki Meksykańskiej i wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych huragan w czwartek zaczął zawracać nad Atlantykiem, kierując się na wschód. Jednak znów zawrócił i teraz kieruje się ku Kubie.

Szalejący żywioł zbliża się do wysp Turks i Caicos, zamorskiego terytorium Wielkiej Brytanii. Dalej na jego drodze Ike'a znajduje się Kuba, która nadal boryka się ze zniszczeniami spowodowanymi pod koniec sierpnia przez huragan Gustav. Przypuszczalnie Ike dotrze do wybrzeży wyspy w niedzielę w nocy lub w poniedziałek rano. Istnieje szansa, że do tego czasu wykazujący znaczną zmienność huragan ponownie osłabnie do kategorii trzeciej.

Jednak może spowodować duże zniszczenia upraw trzciny cukrowej, a także uszkodzić hotele i domy. Kubańska telewizja poinformowała mieszkańców, że niemal całe państwo jest w strefie zagrożenia. Dlatego mieszkańcy Hawany intensywnie przygotowują się na nadejście żywiołu. Gromadzą żywność i szykują sobie schrony.

Ale kiedy Ike przejdzie już przez Kubę i przemieści się w stronę Zatoki Meksykańskiej, jego siła powinna znacznie się zmniejszyć.

Jeśli jednak Ike zdecyduje się skręcić na północ, zagrożonych może być nawet ponad milion mieszkańców Florydy.

Hanna spustoszyła Haiti

Poprzedni niezwykle groźny huragan, Hanna, osłabł nieco w sobotę rano i przekształcił się w sztorm tropikalny, który uderzył w atlantyckie wybrzeże USA, w rejonie granicy między stanami Północnej i Południowej Karoliny. Wcześniej żywioł szalał na Haiti, gdzie zabił ponad 500 osób.

Zdaniem synoptyków, Hanna może znów przybrać na sile.

Haitańska policja poinformowała, że w portowym mieście Gonaives odnalazła blisko pół tysiąca ciał ofiar huraganu Hanna, który w poniedziałek przeszedł nad wyspą. Policjanci w Gonaives - najbardziej zniszczonym przez żywioł mieście - wydobyli z wody i błota 495 zwłok. Nie wyklucza się, że zabitych może być jeszcze więcej.

(CZYTAJ WIĘCEJ)

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: EPA