Świat

Dzień Wszystkich Świętych obchodzi się na różne sposoby

Świat

Aktualizacja:

Śpiewy,modlitwy, wylewanie wina na groby, pieczenie ciasteczek w kształcie kościotrupów - czyli dzień Wszystkich Świętych za granicą.

Dzień Wszystkich Świętych nie jest na Ukrainie świętem religijnym, ale mieszkańcy zachodnich regionów kraju odwiedzają 1 listopada groby bliskich, paląc na nich świeczki i modląc się za dusze zmarłych.

Tego dnia na lwowskich cmentarzach już po raz czwarty odbywa się akcja "Światełko Pamięci". Drugi raz z rzędu jest ona organizowana we współpracy Polskiego Radia Lwów i konsulatu generalnego RP.

Także zaduszki są okazją do wspólnych modlitw polsko-ukraińskich. Odbywają się one we Lwowie już od sześciu lat. Mieszkańcy Lwowa zbierają się przy bramie głównej Cmentarza Łyczakowskiego. Na spotkania te przychodzą dostojnicy Kościoła rzymskokatolickiego i greckokatolickiego oraz Polacy. Zebrani wspólnie modlą się o pojednanie między narodami.

Zabawki i ciasteczka w kształcie kościotrupów Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki w Meksyku nazywane są Dniami Zmarłych. Pierwszy z tych dni poświęcony jest aniołkom, czyli małym dzieciom, a drugi dorosłym.

Od połowy października wystawy i wnętrza sklepów zapełniają się kościotrupami, w piekarniach można kupić "chleb zmarłych", a w cukierniach są torty w kształcie zwłok.

Beata Pawlikowska o świętowaniu w MeksykuTVN24

Najbardziej popularną zabawką w tym czasie jest trumienka, z której za pociągnięciem sznurka wychyla się nieboszczyk.

Dużym wzięciem cieszą się też barwnie zdobione cukrowe trupie czaszki. Wyrabia się je z cukru zagotowanego z wodą i zdobi kolorowym lukrem i błyszczącymi papierkami.

Meksykanie na grobach bliskich składają ofiary. Najczęściej są to alkohol, kurczak w sosie czekoladowym, kukurydza i owoce. Wierzą, że zmarli wracają co roku na ziemię i składane ofiary są symbolem tego, czego zmarli potrzebują w drodze do królestwa śmierci.

W dni zaduszne meksykańskie cmentarze pełne są ludzi siedzących na grobach, pijących alkohol, palących papierosy, jedzących, śpiewających piosenki. A na grobach leżą ofiary. Często są to rozkrojone pomarańcze, aksamitki, kalie, kukurydza, zielone, pachnące iglaste gałązki i coca-cola.

Wylewają na grób czerwone wino W prawosławnej Bułgarii nie obchodzi się dnia Wszystkich Świętych. Natomiast 3 listopada przypadają tu Zaduszki Archanielskie. Są to trzecie i najważniejsze w roku dni zaduszne, obchodzone w sobotę poprzedzającą 8 listopada - dzień św. Michała Archanioła, patrona policji.

Archanielskie Zaduszki są dniem, w którym czci się pamięć żołnierzy poległych za ojczyznę. Na cmentarzach wojskowych i przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Sofii podczas oficjalnych uroczystości składane są wieńce.

Zaduszki Archanielskie obchodzą także zwykli wyznawcy prawosławia. Odwiedzają mogiły swoich bliskich, zapalają na nich świece i wylewają na grób czerwone wino. Cerkiew zezwala na wypicie kieliszka wina przy grobie, lecz nigdy nie należy pić wina z tej samej butelki, z której wylewane jest na grób.

Na groby przynosi się przygotowaną według specjalnego przepisu gotowaną pszenicę z cynamonem i orzechami oraz kołacz. Pszenica jest symbolem przyszłego zmartwychwstania, a wino - krwi Chrystusa. Zapalone świece mają symbolizować wiarę.

Park z wielopiętrowymi grobowcami W Hiszpanii od wielu lat istnieje zwyczaj kremowania zwłok, a cmentarze przypominają parki z murowanymi wielopiętrowymi grobowcami, w których przechowywane są urny z prochami. Zamknięcie poszczególnych wnęk stanowią tablice z nazwiskami zmarłych w rodzinie.

Groby w Hiszpanii najczęściej odwiedzają ludzie starsi, ubrani na czarno. Czyszczą płyty z nazwiskami i zapalają elektryczne lampki. Świece są zabronione ze względu na zagrożenie pożarowe.

Jednak w niektórych miejscowościach Hiszpanii do dziś rozpala się ogniska, które mają wskazywać zmarłym drogę do domu, a jednocześnie służą do tradycyjnego o tej porze roku pieczenia kasztanów.

W okolicy Walencji zachował się zwyczaj palenia świec w domach w nocy przed Zaduszkami. Wszystko po to, aby dusze zmarłych bliskich odnalazły drogę do domu. Jest to związane z dawnymi wierzeniami, że dusze zmarłych powracają na ziemię i szukają ciepła domowego.

W USA Hallowen W środę 31 października, Amerykanie obchodzili Halloween, czyli swoją własną odmianę Wszystkich Świętych, wywodzącą się ze starożytno-celtyckich oraz pogańskich tradycji.

W Stanach obchodzi się Halloween. TVN24

Amerykanie kupują przed Halloween maski i kostiumy, w które przebierają się głównie dzieci. Zgodnie z obyczajem, dzieci chodzą tego dnia grupami, przebrane za zjawy, duchy i potwory, od domu do domu, pukają do drzwi i, grożąc psotami, proszą (słowami "trick or treat") o poczęstunek.

Włosi tłumnie odwiedzają cmentarze Pielgrzymki wielbicieli przybywają na cmentarz we Florencji, na grób światowej sławy pisarki i dziennikarki Oriany Fallaci, zmarłej przed ponad rokiem. W Modenie tysiące miłośników oddają hołd królowi opery Luciano Pavarottiemu, który zmarł we wrześniu. Na monumentalny cmentarz w Ferrarze przybywają wielbiciele kina - to tam pochowano Michelangelo Antonioniego.

Włosi na grobach składają kwiaty i znicze.

Źródło: PAP