Świat

Dr Oetker ujawnia powiązania z nazizmem. "Mój ojciec był w SS"

Świat

oetker-gruppe.deRudolf-August Oetker - kierował firmą przez wiele lat, zmarł w 2007 r.

- Mój ojciec był nazistą - powiedział w wywiadzie dla "Die Zeit" August Oetker, szefujący obecnie imperium Dr. Oetkera. Za kilka dni w Niemczech ukaże się napisana na zlecenie przedsiębiorstwa książka, ujawniająca przeszłość firmy i jej powiązania z narodowym socjalizmem.

W Niemczech w przyszłym tygodniu ukazać ma się książka "Dr Oetker i narodowy socjalizm", której napisanie historykom zleciła rodzina Oetkerów. Ma ona wyjaśnić powiązania z nazizmem i ujawnić szczegóły z przeszłości firmy.

Tuż przed publikacją, prezes firmy, August Oetker powiedział w wywiadzie dla "Die Zeit", że jego ojciec, Rudolf-August, był członkiem Waffen SS. - Był nazistą - wyznał. - Ale nie chciał o tym opowiadać, o tych czasach. Mówił: dzieci, zostawcie mnie w spokoju - powiedział August Oetker.

"Mgła się podniosła"

Jak dodał, jego ojciec wstąpił do NSDAP w latach 30., pod wpływem ojczyma Richarda Kaselowskiego, zagorzałego zwolennika Hitlera.

Kaselowski prowadził firmę w latach 1888-1944. Po nim przedsiębiorstwo przejął Rudolf-August, który zmarł w 2007 roku. To właśnie po jego śmierci podjęto decyzję o ujawnieniu mrocznej przeszłości i zmierzeniu się z faktami.

W książce napisano m.in., że firma Oetker czerpała korzyści z kontaktów z nazistami i sama szukała z nimi kontaktów. Jednak Rudolf-August przez lata o tym milczał.

- Teraz mam poczucie, że znamy fakty. Mgła się podniosła - skomentował August Oetker w rozmowie z "Die Zeit".

Autor: /jk / Źródło: bbc.co.uk, Deutsche Welle

Źródło zdjęcia głównego: oetker-gruppe.de