David Trimble nie żyje. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla miał 77 lat

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Ulsterska Partia Unionistyczna (UUP) poinformowała w poniedziałek wieczorem, że w wieku 77 lat zmarł David Trimble, były szef rządu Irlandii Północnej, uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

Jak napisała UUP w komunikacie, David Trimble, były szef tej partii, zmarł w poniedziałek po krótkiej chorobie.

David Trimble, mimo oporu wewnątrz własnej partii, był jednym z architektów porozumienia pokojowego między katolikami a protestantami w Irlandii Północnej.

Tak zwane porozumienie wielkanocne z 1998 roku zakończyło trzy dekady krwawych starć między zwolennikami zjednoczenia Irlandii, głównie katolikami, a zwolennikami utrzymania ścisłych związków z Wielką Brytanią, głównie protestantami.

Został za to, wspólnie z katolickim politykiem Johnem Hume'em, uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla. Trimble był pierwszym szefem rządu Irlandii Północnej.

Brytyjscy politycy oddają hołd Davidowi Trimble'owi

"Jestem głęboko zasmucony śmiercią Davida Trimble'a, który odegrał kluczową rolę w zaprowadzaniu pokoju w Irlandii Północnej" – napisał na Twitterze premier Irlandii Micheal Martin.

Brytyjski premier Boris Johnson pochwalił "odwagę" tej wielkiej postaci "brytyjskiej i międzynarodowej polityki". "Na długo zostanie zapamiętany ze względu na swoją inteligencję, osobistą odwagę i zaciekłą determinację, aby zmienić politykę na lepszą" – napisał na Twitterze Johnson.

- David Trimble był człowiekiem odwagi i wizji. Postanowił wykorzystać okazję do pokoju, kiedy się pojawiła i starał się zakończyć dziesięciolecia przemocy, która nękała jego ukochaną Irlandię Północną - podkreślił szef Ulsterskiej Partii Unionistycznej, Doug Beattie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości