Świat

Darfur: miasto zrównane z ziemią podczas starcia z rebeliantami

Świat

Aktualizacja:
ONZ i UA zwiększą liczbę swoich oddziałów

Według ONZ, kontrolowane przez rząd miasto w Darfurze zostało doszczętnie spalone i splądrowane. W mieście Haskanita mieściła się baza Unii Afrykańskiej, która w zeszłym tygodniu została zaatakowana przez zbuntowane oddziały

Obserwatorzy misji ONZ nie powiedzieli, która ze stron jest odpowiedzialna za zniszczenie Haskanity. Rząd w Sudanie nie skomentował tej sprawy. W piątek zbuntowane oddziały podały informację, że siły rządowe Sudanu zaatakowały miasto w ramach odwetu za zniszczenie bazy Unii Afrykańskiej.

Jednak jak donosi misja obserwacyjna ONZ wysłana w celu zbadania sytuacji "miasto, które obecnie jest pod kontrolą rządu, zostało doszczętnie spalone, poza kilkoma budynkami". Znajdowało się w pobliżu bazy Unii Afrykańskiej, gdzie tydzień temu zginęło 10 żołnierzy. Według nieoficjalnych informacji, rynek miasta został splądrowany, a tylko kilku cywilów powróciło w poszukiwaniu pożywienia i wody. Z miasta, które kiedyś było domem dla 7000 ludzi pozostała tylko szkoła i meczet, powiedziała Orla Clinton rzecznik Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej. ONZ zamierza wysłać kolejną misję obserwacyjną do miasta.

Suleiman Jamous, przywódca jednej z frakcji Armii Wyzwolenia Sudanu, winę za zniszczenie Haskanity zrzuca na rząd. Jednakże oświadczenie wydane przez misję ONZ w Sudanie informuje, że mieszkańcy uciekli po tym jak 29 września została zaatakowana baza Unii Afrykańskiej. Waśnie podczas tego ataku zginęło 10 żołnierzy, za co dowódca sił pokojowych ONZ i UA obwinił grupę, która odłączyła się od jednej z frakcji Armii Wyzwolenia Sudanu.

Na terenie Darfuru działa obecnie przynajmniej 12 podobnych frakcji. W przyszłym roku ONZ i Unia Afrykańska wspólnie wystawią w Darfurze największe na świecie pokojowe oddziały o liczbie 26000 żołnierzy. W ich skład wejdą obecne siedmiotysięczne oddziały Unii Afrykańskiej, które dotychczas dbały o bezpieczeństwo mieszkańców w regionie.

Podczas trwającego od czterech lat konfliktu w Darfurze, zginęło około 200 000 osób, a ponad 2 miliony straciło dach nad głową.